w

Sondaż IBRiS: Wzrasta liczba Polaków żywiących niechęć do Unii Europejskiej (businessinsider.com.pl)

Większość Polaków w dalszym ciągu pozytywnie ocenia korzyści płynące z członkostwa w Unii Europejskiej. Jednakże, jak ukazuje najnowszy sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, w perspektywie długoterminowej zauważa się już pewne zmiany.

Według danych z sondażu pozytywne nastawienie Polaków do Unii Europejskiej osłabło w ciągu ostatnich trzech lat. Zauważa się coraz większy spadek liczby zwolenników, którzy są entuzjastycznie nastawieni do idei europejskiej, a także wzrost osób, które uważają, że UE ma tyle samo zalet, ile wad.

Analiza „Rzeczpospolitej” wskazuje na silną korelację między postawą wobec UE a preferencjami politycznymi. Obecnie zdecydowana większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (94 proc.), a także część wyborców partii PiS (ale tylko 17 proc.) wykazuje entuzjazm wobec UE. „Rzeczpospolita” zaznacza, że trzy lata temu polaryzacja nie była aż tak duża.

Jako główne zalety członkostwa Polacy wskazują na m.in. otwarte granice, fundusze unijne, wzrost bezpieczeństwa oraz możliwość nauki za granicą. Natomiast główne wady obejmują narzucanie prawa przez Brukselę, nierówne traktowanie krajów członkowskich, kwestie migracji oraz postrzeganie Polaków jako taniej siły roboczej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Coraz więcej Polaków decyduje się na broń, niekoniecznie w celach sportowych (www.portalsamorzadowy.pl)

Pijany Ukrainiec zaatakował dwóch mężczyzn w Wołowie. Jednego z nich kopał po głowie (gazetawroclawska.pl)