w

Prezydent Andrzej Duda zadecydował ws. ułaskawienia Mariki (i.pl)

Prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec Mariki Matuszak, która jest już w pełni wolną obywatelką. Wcześniej młoda kobieta została skazana na trzy lata w zakładzie karnym za usiłowanie wyrwania tęczowej torby podczas marszu równości LGBT.

Decyzja ułaskawienia dwóch osób przez prezydenta została ogłoszona publicznie 8 grudnia. Aczkolwiek jeszcze wtedy nie potwierdzono tożsamości ułaskawionych osób. Według „Rzeczpospolitej”, jedną z nich mogła być Marika Matuszak. W komunikacie prezydenta podkreślono względy humanitarne i sprawiedliwościowe oraz fakt wyrażenia skruchy i częściowego odbycia kary przez osoby skazane.

Warto zaznaczyć, że oprócz Mariki Matuszak prezydent Andrzej Duda ułaskawił również jej kolegę, który brał udział w incydencie podczas marszu równości.

Sprawa sięga sierpnia 2020 roku, kiedy to Marika i jej znajomi próbowali odebrać torbę w tęczowych barwach podczas manifestacji LGBT w Poznaniu. Sąd uznał ten czyn za próbę rozboju i skazał Marikę na trzy lata więzienia. Po interwencji ministra sprawiedliwości, kobieta została zwolniona z więzienia w lipcu bieżącego roku.

Decyzja o ułaskawieniu Mariki zapadła po interwencji Instytutu Ordo Iuris, który skierował także wniosek o akt łaski do prezydenta Andrzeja Dudy. Co więcej, Zbigniew Ziobro zlecił również skierowanie w tej sprawie skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego.

Zbigniew Ziobro kwestionował wyrok sądu, nazywając go niesprawiedliwym. Podkreślił, że nie doszło do rozboju, a prawdziwą ofiarą była tutaj Marika Matuszak. Kobieta została skazana na trzy lata więzienia. Minister sprawiedliwości zaznaczył, że należy wyciągnąć wnioski z tej historii, wskazując na błędy sądowe podczas ogłaszania wyroku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Tusk zamierza powołać trzy nowe resorty. Na ich czele staną kobiety (wydarzenia.interia.pl)

Szokująca sytuacja w Sejmie. Grzegorz Braun zdmuchnął gaśnicą świece chanukowe (i.pl)