w

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o komisji ds. wpływów Rosji w Polsce (i.pl)

Prezydent Polski, Andrzej Duda, podpisał nowelizację ustawy dotyczącej Państwowej komisji ds. wpływów Rosji na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2022. Pomimo odrzucenia weta Senatu, Sejm zatwierdził nowelizację. Projekt ten został zgłoszony przez prezydenta 2 czerwca, po podpisaniu pierwotnej wersji projektu pod koniec maja.

Zgodnie z nowelą prezydencką, komisja ds. badań nad wpływami rosyjskimi nie będzie złożona z parlamentarzystów. Nowa wersja ustawy znosi też środki zaradcze, takie jak zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem publicznymi środkami finansowymi na okres do 10 lat. Głównym celem komisji będzie ocena zdolności danej osoby do wykonywania zadań w interesie publicznym. Odwołania od decyzji komisji będzie można składać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Idea utworzenia komisji spotkała się z krytyką ze strony opozycji i niektórych organizacji pozarządowych, które twierdziły, że ma ona charakter polityczny i jest narzędziem do dyskredytacji przeciwników. Ustawa otrzymała potoczną nazwę „Lex Tusk”, sugerującą, że głównym celem komisji jest osiągnięcie politycznych korzyści kosztem lidera Platformy Obywatelskiej.

Minister Małgorzata Paprocka tłumaczyła, między innymi w Senacie, że nowa ustawa nie zawiera licznych wyjątków ani nakazów ujawniania tajemnic zawodowych, jak twierdziła opozycja. Podkreślała, że prezydent uznał za konieczne utworzenie komisji w związku z polityką Rosji i rolą Polski w regionie. Wspominała także o dowodach z innych krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Francja czy Niemcy, które wskazują na próby wpływania Rosji na procesy demokratyczne. Minister podkreśliła, że jest naiwnością sądzić, że Rosja nie angażowała się w działania na terenie Polski.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Na wrocławskim osiedlu ktoś włożył petardę do pyszczka kota. Zwierzak jest w ciężkim stanie, a właściciele szukają sprawcy (gazetawroclawska.pl)

Manewry Marynarki Wojennej Rosji na Morzu Bałtyckim. W ćwiczeniach bierze udział 30 okrętów i 30 statków powietrznych (i.pl)