w

Prace archeologiczne odsłoniły średniowieczne cmentarzysko w Ogrodzie Botanicznym UMCS (kurierlubelski.pl)

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odsłonił ostatnio cenny zabytek, jakim jest średniowieczne cmentarzysko. Groby odkryto w trakcie prac archeologicznych. Prawdopodobnie pochówki pochodzą z XII-XIII wieku, na co wskazują artefakty znalezione obok mogił.

Projekt badawczy „Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja” prowadzony na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS odsłania nie tylko historię reduty, lecz także odkrywa nieznane wcześniej cmentarzysko. Prace archeologiczne skupiły się w obszarze, gdzie istnieje jedyna w Polsce zachowana Reduta Kościuszki. Chociaż artefakty związane z redutą nie zostały znalezione, odkryto starsze groby, datowane na XII-XIII wiek.

Najpierw odnaleziono naczynie z XI-XIII wieku, co początkowo sugerowało istnienie osady. Jednak w efekcie okazało się, że jest to element cmentarzyska. Oprócz tego, odnaleziono też ślady wcześniejszej ludności. Kierownik prac archeologicznych, dr Rafał Niedźwiadek, podkreślił, że badania nadal trwają, a dokładne określenie wieku cmentarza dopiero zostanie ustalone.

Rozpoczęte w 2022 roku prace badawcze przyniosły liczne niespodzianki, w tym m.in. pozostałości murowanego dworu obronnego z XVI/XVII wieku oraz zabytki z XI-XIII wieku. Nie jest też wiadome, czy Reduta Kościuszki wpłynęła na zniszczenie starszych znalezisk.

Dr Mieczysław Kseniak, historyk i były dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej, wyraził nadzieję na znalezienie artefaktów związanych z redutą. Aczkolwiek, jak na tę chwilę, nie znaleziono jeszcze takich eksponatów. Natomiast dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS, dr Grażyna Szymczak, zaznaczyła, że odkrycia te podnoszą wartość kulturową, przyczyniając się do ochrony dziedzictwa.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Niezwykłe wydarzenie muzyczne: „Straszny Dwór” w ruinach Pałacu Książęcego w Zatoniu (gazetalubuska.pl)

W Gdyni pojawi się nowy woonerf. Prace mają zakończyć się do listopada (dziennikbaltycki.pl)