w

Niezwykłe wydarzenie muzyczne: „Straszny Dwór” w ruinach Pałacu Książęcego w Zatoniu (gazetalubuska.pl)

Na zakończenie wakacji przygotowano wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które odbędzie się w parku pałacowym i ruinach Pałacu Książęcego w Zatoniu. W nadchodzącą sobotę o godz. 20:00 Polska Opera Królewska zaprezentuje spektakl wraz z operą „Straszny Dwór” autorstwa Stanisława Moniuszki.

„Straszny Dwór” stanowi jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej muzyki romantycznej. Zostało stworzone w okresie 1861–1864 i składa się z czterech aktów. Libretto opery zostało napisane przez Jana Chęcińskiego. W pierwszych scenach utworu można dostrzec konflikt pomiędzy pragnieniem cichego życia w rodzinnym domu a obowiązkiem patriotycznego oddania się służbie dla ojczyzny.

Premiera „Strasznego Dworu” odbyła się w Warszawie 28 września 1865 roku. Pomimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność opera zniknęła z afisza już po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko zauważyła silne elementy polskości zarówno w libretcie autorstwa Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce. Moniuszko sięgnął po polskie tańce i inne środki muzyczne, a w ariach i chórach dał wyraz zarówno folklorowi, jak i romantycznym tradycjom pieśni. Wspomnienia dawnych obrzędów były wzruszające w czasach niewoli, a znamienna aria z kurantem wyrażała tęsknotę za zmarłą matką oraz smutek nad uwięzioną ojczyzną.

Niezwykłość przedstawienia w Zielonej Górze polega na plenerowej oprawie w otoczeniu urokliwych ruin w Zatoniu, które staną się integralną częścią scenografii, dodając magii i autentycznego klimatu. Jest to również hołd z okazji 230. rocznicy urodzin księżnej Doroty Talleyrand-Périgord, wielkiej miłośniczki muzyki, oraz 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Polska Opera Królewska, założona w 2017 roku, sięga do korzeni opery w Polsce i ma swoją główną siedzibę w Teatrze Królewskim (Teatr Stanisławowski) w Łazienkach. Wstęp jest bezpłatny, a ilość miejsc siedzących ograniczona.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Otwarcie pierwszego etapu obwodnicy Warzymic i Przecławia (gs24.pl)

Prace archeologiczne odsłoniły średniowieczne cmentarzysko w Ogrodzie Botanicznym UMCS (kurierlubelski.pl)