w

Posłowie wybrali nowego premiera. Został nim Donald Tusk (i.pl)

W poniedziałek wieczorem Sejm przystąpił do drugiego kroku konstytucyjnego w wyborze premiera. W rezultacie nowym szefem rządu został przewodniczący PO, Donald Tusk. Za tą decyzją opowiedziało się 248 posłów, a 201 było przeciwnych. Żaden poseł nie wstrzymał się od głosu.

Kandydatura Tuska została zgłoszona w poniedziałek po południu przez grupę posłów. Natomiast wcześniej tego samego dnia głosowano w sprawie udzielenia wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. W efekcie premier Morawiecki nie uzyskał wotum zaufania, z racji czego inicjatywę w wyborze premiera i rządu przejął Sejm RP, który zgłosił jednego kandydata – Donalda Tuska. Lider PO został wybrany przez większość przedstawicieli KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.

Nowy Premier Rady Ministrów ma przedstawić program działania oraz skład rządu we wtorek, a głosowanie w Sejmie planowane jest tego samego dnia na godzinę 16:00.

Wybór Prezesa Rady Ministrów oraz członków Rady Ministrów odbywa się bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy posłów. Następnie prezydent powołuje wybrany rząd.

Przypomnijmy, że w latach 2007–2014 Donald Tusk pełnił funkcję prezesa Rady Ministrów.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

11 komentarzy

Julian Barlen: Z rządem Tuska jest większa szansa na budowę portu kontenerowego w Świnoujściu (biznesalert.pl)

Matka 11-miesięcznej dziewczynki zatrzymana przez policję. Dziecko z obrażeniami trafiło do wrocławskiego szpitala (www.polsatnews.pl)