w

Polski chirurg dziecięcy z prestiżową nagrodą za najlepszą na świecie metodę leczenia przełyku (twojezdrowie.rmf24.pl)

Zespół prof. Dariusza Patkowskiego ma powody do radości, ponieważ zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Best of the best in pediatric surgery 2024”. Jego praca naukowa skupia się na autorskiej operacji zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową z wykorzystaniem trakcji wewnętrznej.

Konkurs „Best of the best in pediatric surgery 2024” organizowan  jest przez Cincinnati Children’s Hospital Medical Center i GlobalcastMD. Z kolei praca naukowa wrocławskiego zespołu została uznana za najlepszą prezentację z zakresu chirurgii dziecięcej na świecie w 2023 roku. Warto dodać, że prezentacja zespołu prof. Dariusza Patkowskiego okazała się najlepsza spośród 19 prac zakwalifikowanych do finału.

Praca wrocławskich naukowców dotyczy zespolenia zarośniętego przełyku techniką torakoskopową z użyciem tzw. wewnętrznej trakcji. Jest to rzadka wada wrodzona, która dotyka jedno dziecko na każde 3,5 tysiąca urodzeń. Prof. Patkowski podkreśla, że operacja jest konieczna już w pierwszych dniach po narodzinach, ze względu na zagrożenie życia noworodka.

Zarośnięty przełyk uniemożliwia normalne jedzenie i może prowadzić do duszenia się własną śliną oraz zapalenia płuc. Prof. Patkowski zaleca torakoskopowe połączenie i zachowanie obu odcinków przełyku, co można wykonać bez otwierania klatki piersiowej.

Warto zaznaczyć, że prof. Patkowski otrzymuje zaproszenia do przeprowadzania operacji w ośrodkach chirurgii dziecięcej na całym świecie, m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Czechach, Ukrainie, Rosji, Hiszpanii, Włoszech, Kuwejcie, Egipcie i Kazachstanie.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Polska produkuje 40 proc. urządzeń AGD w całej Unii Europejskiej (www.wnp.pl)

Czterodniowy tydzień pracy w agencji LTB. Efektywne zarządzanie czasem (www.wroclawskiportal.pl)