w

Pies-turysta Fredek ponownie na tatrzańskich szlakach. Tym razem widziano go w Dolinie Strążyskiej (zakopane.naszemiasto.pl)

Fredek to sympatyczny pies, który uwielbia wycieczki po górskich szlakach i dlatego często można go dostrzec, jak wędruje po Tatrach. Ostatnio został zauważony na Polanie Strążyskiej przez Olgę Maj, edukatorkę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie jest to pierwszy raz, gdy Fredek pojawia się w górach. Kilka dni temu inna edukatorka spotkała go nad Czarnym Stawem Gąsienicowym, gdzie został przywieziony przez innych turystów z Przełęczy Zawrat.

Okazuje się, że Fredek jest znanym psem turystycznym, który często trafia w ręce leśniczych, edukatorów lub turystów, którzy oddają go potem jego właścicielce.

Tadeusz Zwijacz, leśniczy z Doliny Strążyskiej, opowiedział o wędrówce Fredka przez Czerwoną Przełęcz pod Sarnią Skałą z Doliny Białego. Wspomniał też o przypadkach z innymi psami, które były sprowadzane z gór przez zaniepokojonych turystów. Warto dorzucić, że niektóre z tych czworonogów potrzebowały czasu na odpoczynek po wyczerpującej wędrówce w trudnym terenie.

Niestety, obecność błąkających się psów w Tatrach nie jest rzadkością. Czworonogi często karmione są przez turystów, z racji czego podążają za nimi w góry. Z kolei letnicy, którzy przechodzą obok domów znajdujących się przy szlakach, mają tendencję do wabienia i karmienia psów. A to z kolei sprawia, że psy opuszczają swoje pierwotne miejsce zamieszkania i wędrują po górach.

Faktem jest, że psy nie są zbyt mile widziane na tatrzańskich szlakach. Powodem jest to, że czasami psy, które same wędrują po górach, mogą polować na dzikie zwierzęta, co stanowi zagrożenie dla przyrody. Co więcej, mogą również przenosić pasożyty, które z kolei mogą zaszkodzić dzikiej zwierzynie i ekosystemowi Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Leśnicy donoszą, że obecność psów w Tatrach nie jest korzystna ani dla przyrody, ani dla samych zwierząt. Z tego względu istotne jest, aby odpowiedzialne osoby przeciwdziałały temu problemowi i dbały o zachowanie integralności parku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Policja zatrzymała mężczyznę ze znaczną ilością narkotyków, który dwa tygodnie wcześniej wyszedł z więzienia (dziennikbaltycki.pl)

Grzegorz Płaczek liderem Konfederacji w wyborach do Sejmu w okręgu katowickim (dziennikzachodni.pl)