w

Obfity śnieg i bardzo trudne warunki turystyczne w Tatrach. Cienki lód w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (www.rmf24.pl)

Informacje opublikowane przez służby Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają o trudnych warunkach turystycznych w wyższych partiach Tatr, ponieważ śnieg na szlakach nie jest przetarty. Co więcej, TPN dodaje też, żeby unikać wchodzenia na tafle tatrzańskich stawów, bo lód może być bardzo cienki.

Wyższe partie gór cechują się obfitą ilością śniegu. Przykładowo, na Kasprowym Wierchu zalega prawie 80 cm śniegu, a temperatura na szczycie wynosi ok. -13 stopni Celsjusza. Natomiast Dolina Pięciu Stawów Polskich utonęła już pod ponad metrem śniegu. Ponadto, silny wiatr wytworzył głębokie zaspy, skutecznie utrudniając ruch turystyczny. TPN zaznacza, że osoby wybierające się w góry powinny dysponować umiejętnością oceny zagrożenia lawinowego.

Podczas wypraw wysokogórskich niezbędne jest także odpowiednie wyposażenie zimowe, takie jak latarka czołowa, raki, czekan i kask. Oczywiście należy też wiedzieć, jak z tego sprzętu korzystać. Ważne jest również, aby tak planować górskie wyprawy, żeby można było wrócić bezpiecznie przed zmrokiem.

Do 15 maja niektóre odcinki szlaków będą zamknięte dla ruchu turystycznego. Do tych lokalizacji należą: Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko; Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz; Dolina Tomanowa – od skręt  przy Kamienistym Żlebie – Chuda Przełączka.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Odstrzelą więcej dzików w Trójmieście z powodu zagrożenia afrykańskim pomorem świń (www.trojmiasto.pl)

CBZC zatrzymało czterech podejrzanych, którzy zarobili 1,6 mln zł na fałszywych ogłoszeniach samochodowych (dziennikzachodni.pl)