w

Odstrzelą więcej dzików w Trójmieście z powodu zagrożenia afrykańskim pomorem świń (www.trojmiasto.pl)

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni ogłosił konieczność odstrzelenia 20 dzików do końca grudnia. Do odstrzału ma dojść na terenach lasów państwowych i komunalnych w Gdyni i Sopocie. Decyzja, która zapadła pod koniec listopada, wynika z zagrożenia afrykańskim pomorem świń.

Wcześniej, wiosną tego roku, wojewoda pomorski zalecił sanitarny odstrzał dzików w tych rejonach. Jednak pomimo tego, że odstrzał został przeprowadzony, zabijając 67 dzików w Gdyni i 25 dzików w Sopocie, eksperci uważają, że to nadal za mało. Z tego względu pojawiła się konieczność zorganizowania kolejnego odstrzału.

Tym razem w planach jest likwidacja 20 dzików – 10 w lasach Gdyni i 10 w lasach Sopotu. Urzędnicy apelują o ostrożność, ponieważ obszary łowieckie nie będą zamknięte na czas tych działań. Odstrzały dzików będą realizowane o wczesnych porach dnia.

Afrykański pomór świń to choroba pochodząca sprzed około 100 lat, która obecnie jest zagrożeniem dla dzików i świń w Polsce. Nadleśnictwo Gdańsk przypomina, że dziki przejawiają tendencje do rozprzestrzeniania wirusa ASF.

Wirus ASF, przenoszony przez dziki, świnie, kleszcze i zanieczyszczone przedmioty, stanowi poważne zagrożenie. Natomiast brak szczepionki przeciwko tej chorobie wymusza na władzach zachowanie ostrożności i regulowanie populacji dzików w ramach walki z ASF.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

34 komentarze

  1. Rzeź trwa w najlepsze a już nawet NIK twierdzi w raporcie – pdf po prawej – że nie tędy droga https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/rolnictwo/zwalczanie-i-przeciwdzialanie-rozprzestrzeniania-sie-afrykanskiego-pomoru-swin-asf.html bo myśliwi nie potrafią nawet tego zrobić. Tymczasem od 2016 do 2022 populacja dzika zmalała z 250 tysięcy do 50 tysięcy https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/Media/Default/Publikacje/GUS_lesnictwo_2022.pdf strona 347 …

EPG wyprodukował komponenty dla żagli masowca z systemem eSail (biznes.trojmiasto.pl)

Obfity śnieg i bardzo trudne warunki turystyczne w Tatrach. Cienki lód w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (www.rmf24.pl)