Muzeum Narodowe we Wrocławiu otrzymało nieoczekiwanie znaczący spadek finansowy. Suma ta pochodzi od zmarłego kanadyjskiego naukowca, prof. Markéty Charloty Götz-Stankiewicz, która nie miała wcześniej związku z muzeum. Informację o spadku przekazał prawnik-notariusz z Kanady, który odczytał ostatnią wolę zmarłej profesorki. Dyrektor Muzeum Narodowego, prof. Piotr Oszczanowski, potwierdza tę sytuację.
Podobnie jak Muzeum we Wrocławiu, inne instytucje także otrzymały środki od prof. Götz-Stankiewicz, włącznie z fundacją Václava Havla. Gest ten wywołuje uznanie, świadomość części historii oraz dojrzałość darczyńcy. Muzeum, jako opiekun sztuki, przyjmuje akt dobrodziejstwa z pokorą. Prof. Götz-Stankiewicz, żyjąc na innym kontynencie, wybrała to muzeum jako miejsce na trwałe upamiętnienie swojej hojności.
W związku z jubileuszem istnienia muzeum zostaną umieszczone tablice pamiątkowe z nazwiskami ludzi wspierających instytucję. Prof. Götz-Stankiewicz będzie jednym z tych hojnych darczyńców.
Natomiast, jeżeli mowa o decyzji, jak wykorzystać środki ze spadku, cóż, nie została jeszcze podjęta. Rozważa się wsparcie Teatru Czterech. Ten wybór z pewnością odpowiadałby zainteresowaniom i pasji prof. Götz-Stankiewicz w dziedzinie kultury.
Dyrektor Muzeum podkreśla, że wartość gestu jest ważniejsza od konkretnej kwoty. Podobnie jak w zachodnich muzeach w Polsce również darczyńcy są hojnie wspierani bez wyceny ich datków.
Kim była prof. Markéta Charlota Götz-Stankiewicz?
Prof. Götz-Stankiewicz przyszła na świat w 1927 roku w Libercu i wychowywała się w rodzinie o korzeniach żydowsko-niemieckich. Götz-Stankiewicz udało się przetrwać okres Holokaustu, aby później wyemigrować do Kanady.
W nowym kraju, jako badaczka slawistyki, prof. Götz-Stankiewicz prowadziła wykłady na kilku uczelniach amerykańskich i kanadyjskich. Jej mąż, Władysław Józef Stankiewicz, Polak z pochodzenia, był cenionym politologiem i filozofem. Prof. Götz-Stankiewicz zmarła w 2022 roku w Vancouver, w wieku 95 lat.
Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!