w

MSW wezwało ambasadora Rosji. Powód? Prowokacyjne groźby Putina pod adresem Polski (i.pl)

W piątkowy wieczór doszło do ważnego wydarzenia w relacjach międzynarodowych, gdy premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem Twittera ogłosił wezwanie ambasadora Federacji Rosyjskiej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Powodem tego niecodziennego kroku było odczytanie przez Władimira Putina, głowy państwa Federacji Rosyjskiej, szeregu kontrowersyjnych słów na temat Polski oraz postaci Józefa Stalina.

W związku z sytuacją Mateusz Morawiecki podkreślił wezwanie ambasadora Rosji jako gest dezaprobaty wobec skandalicznych wypowiedzi Putina. Premier zdecydowanie oznajmił, że Stalin uznawany jest za zbrodniarza wojennego, odpowiedzialnego za tragiczną śmierć setek tysięcy Polaków. Równocześnie zaznaczył, że prawda historyczna nie podlega dyskusji, a fakt ten nie może zostać zbagatelizowany przez żadnego przywódcę, niezależnie od pochodzenia czy ideologii.

Wcześniej Władimir Putin oskarżył Zachód, a w szczególności kraje wspierające Ukrainę, o wzniecanie konfliktów i prowadzenie wojen na różnych szczeblach. Nie pozostał także obojętny wobec Polski, sugerując, że nasz kraj dąży do uzyskania terenów Białorusi. Stanowczo zagroził, że każda agresywna próba wobec Rosji spotka się z nieubłaganą reakcją. Ponadto, podkreślił, że współczesne granice Polski są efektem działań Stalina, co, jak sam stwierdził, Federacja Rosyjska zamierza nam “przypomnieć”.

Na międzynarodowej scenie politycznej pojawiają się obawy, że ta sytuacja może zaostrzyć napięcia w regionie i utrudnić współpracę między państwami. Putin publicznie oświadczył, że terytorium Polski, jakie znamy obecnie, było darem od Stalina dla Polaków. Wyraził zdziwienie, sugerując, że nasi przyjaciele w Warszawie mogą o tym fakcie zapominać. Jego zdaniem Polska stara się tworzyć sojusz wojskowy pod egidą NATO, z intencją interwencji na Ukrainie.

Ambasador Federacji Rosyjskiej, Sergiej Andriejew, zjawił się w sobotę rano w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Spotkanie to wzbudziło duże zainteresowanie mediów i opinii publicznej. Z informacji przekazywanych przez źródła medialne wynika, że rozmowa z rosyjskim dyplomatą była krótka, ale intensywna. W trakcie spotkania ambasador podkreślił, że wszystkie oskarżenia wobec prezydenta Putina są pozbawione podstaw i nie mają uzasadnienia.

Jak zaznaczył minister Jabłoński, wezwanie ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSW było uzasadnione przez prowokacyjne wypowiedzi Władimira Putina wobec Polski oraz groźby skierowane przeciwko naszemu krajowi i sojusznikom. Polskie władze podkreślają, że są zdeterminowane w obronie swojego terytorium, interesów narodowych i stabilności w regionie. Sytuacja ta wzbudziła poważne zaniepokojenie wśród sojuszników Polski, którzy nadal monitorują rozwój wydarzeń.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

2 komentarze

Odbył się pogrzeb 24-letniego Patryka P. Młody mężczyzna wraz z trzema pasażerami zginął w wypadku przy moście Dębnickim (gazetakrakowska.pl)

Dramatyczna sytuacja na ulicy Zygmunta Augusta w Słupsku. Mężczyzna strzelał z balkonu (i.pl)