w

Marlena Maląg o czternastej emeryturze: Planowane zmiany w świadczeniach (gazetawroclawska.pl)

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, omówiła ustawę dotyczącą czternastej emerytury. Możliwe, że decyzję w sprawie terminu wypłaty i jej wysokości będzie musiała podjąć Rada Ministrów. Dzięki temu popularna „czternastka” może się zwiększyć.

Podczas udziału w programie „Kwadrans Polityczny” Marlena Maląg wypowiedziała się na temat trzynastej emerytury, która wypłacana jest od kwietnia. Minister zwróciła również uwagę na kwestię czternastej emerytury, zaznaczając, że wysoka inflacja obniża realną wartość pieniądza, z racji czego temat ten jest dzisiaj bardzo istotny.

Wsparcie dla osób pokrzywdzonych pandemią i konfliktem na Ukrainie

Minister Maląg podkreśla, że wsparcie, w tym czternasta emerytura, jest skierowane do osób borykających się z trudnościami. Są to problemy wynikające m.in. ze skutków pandemii, czy konfliktu na Ukrainie spowodowanego rosyjską agresją. Z tego względu planowane jest trwałe włączenie tych świadczeń do pakietu wsparcia. Należy wspomnieć, że wcześniej miały charakter doraźny.

Od roku 2023 czternasta emerytura zostanie stałym elementem ogólnokrajowego wsparcia. Projekt ustawy umożliwia elastyczność w wyborze terminu i wysokości świadczenia. A dotychczasowa data wypłaty (koniec sierpnia) prawdopodobnie nie ulegnie zmianie. Jednak ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów.

Kolejna istotna część planu to elastyczność w ustalaniu wysokości czternastej emerytury. Minimalna kwota ma przekroczyć obecną minimalną emeryturę (1588,44 zł brutto). Marlena Maląg sugeruje, że świadczenie może być nieco wyższe, jednak w ostateczności decyzja ta również zależy od Rady Ministrów.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Straż Graniczna zatrzymała dwóch mężczyzn z podrobionymi dokumentami na wrocławskim lotnisku (gazetawroclawska.pl)

Turyści są rozczarowani wyglądem Starego Rynku. Wizytówka Poznania miejscem nieustannych remontów (gloswielkopolski.pl)