W Tatrach powstają coraz większe zatory, które w szczególności dotyczą dróg wyposażonych w łańcuchy asekuracyjne oraz odcinków prowadzących na szczyty, takie jak Rysy i Giewont.
W ostatnich dniach w Tatrach panuje ogromny ruch turystów, zwłaszcza w słoneczne dni. Morskie Oko i Kuźnice, miejsca początkowe wielupopularnych szlaków, są oblężone. Duże natężenie wędrowców powoduje też powstawanie zatorów na tzw. wąskich gardłach.
Pierwsze kolejki pojawiają się już przy kasach biletowych. Czasami ciągną się przez kilkadziesiąt metrów, a turyści muszą czekać nawet kilkadziesiąt minut, zanim wejdą na upragniony szlak.
Korki na szlakach wysokogórskich
Zatory występują też na szlakach wysokogórskich, zwłaszcza na tych trudniejszych, wyposażonych w łańcuchy asekuracyjne, między innymi szlaku na Rysy. Trasa prowadzi tzw. Grzędą.
Szczególnie niebezpieczne jest również miejsce zwane przełączką pod Rysami, gdzie ruch odbywa się wahadłowo i często powstają zatory.
Kolejnym jest szlak na Giewont, zwłaszcza na odcinku od Wyżniej Przełęczy Kondrackiej aż do samego szczytu. W kopule szczytowej szlak jest okrężny i istnieją różne wejścia na szczyt. Jednakże liczba turystów jest tak duża, że tworzą się kolejki.
Zatory zdarzają się również na Orlej Perci, wszędzie tam, gdzie są łańcuchy, klamry czy drabinki. Jeśli chodzi o ten ostatni szlak, warto pamiętać, że od 10 lipca do odwołania zamknięty został czerwono znakowany szlak na odcinku Skrajny Granat – Krzyżne (w obu kierunkach). Natomiast od 13 lipca zamknięty zostanie czerwony szlak na odcinku Zawrat – Świnica, ze względu na prace remontowe, w tym wymianę łańcuchów.
Zatory na szlakach nie występują tylko ze względu na duże natężenie turystów. Czasami dochodzi do zablokowania odcinków szczytowych z powodu osób, które doznają blokady psychomotorycznej.
Jak więc uniknąć korków w górach? Jedynym sposobem jest wczesne rozpoczęcie wędrówki. Powinniśmy zaczynać naszą letnią wycieczkę o świcie, około godz. 5:00. Wtedy możemy spodziewać się mniejszego natężenia ruchu.
Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!