w

Katastrofa samolotu Cessna w Chrcynnie. Pięć osób zginęło, osiem zostało rannych (i.pl)

W poniedziałek po 19:00 doszło do katastrofy, podczas której samolot Cessna 208 Caravan o nr SP-WAW, używany przez sekcję spadochronową Aeroklubu Warszawskiego, rozbił się, uderzając w blaszany pawilon pełniący funkcję miejsca treningu i instruktażu dla skoczków. W wyniku zdarzenia zginęło pięć osób, w tym pilot. Osiem osób zostało rannych.

Doświadczony zawodnik Aeroklubu Warszawskiego, którego portal i.pl zapytał o przyczyny katastrofy w Chrcynnie, uważa, że mogła to być wynikiem brawury pilota. Na podstawie nagrania sugeruje, że pilot przekroczył przechylenie o pięć stopni, co spowodowało ześlizgnięcie się samolotu na hangar. Podobną hipotezę potwierdzają znawcy procedur lotniczych, którzy dodają, że niekorzystna ocena wysokości i promienia zakrętu, a także ewentualna usterka techniczna, mogły odgrywać decydującą rolę. Ostateczny wyrok należy jednak do komisji badania wypadków lotniczych.

Prawdopodobna przyczyna to za duże przechylenie samolotu

Również inny ekspert potwierdza, że pilot często preferował wykonywanie “kosiaka” (lot koszący na niewielkiej wysokości) tuż nad ziemią w okolicy strefy lądowania skoczków, jak ukazuje nagranie. Według niego samolot miał za duże przechylenie o pięć stopni, co spowodowało uderzenie w hangar.

Inny znawca procedur lotniczych także potwierdza te wersje, odnosząc się do niskiego lotu koszącego. Ocenia, że błędna ocena wysokości i promienia zakrętu, w połączeniu z ewentualnymi usterkami technicznymi, mogły wpłynąć na tę sytuację. Konieczne jednak jest oczekiwanie na raport komisji badania wypadków lotniczych.

Pomimo pojawiających się doniesień w mediach na temat wpływu pogody na katastrofę, rozmówcy zaznaczają, że nie jest to prawdopodobna przyczyna wypadku. Zwracają uwagę, że budynek blaszanego baraku jest oddalony od osi pasa startowego i lądowiska, co sugeruje, że to nieproceduralne podejście do lądowania nie było główną przyczyną tragedii.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

15 komentarzy

Dwie osoby ranne w wypadku na Dolnym Śląsku. Nieoznakowany radiowóz zderzył się z tirem (gazetawroclawska.pl)

Prokuratura oskarżyła Tomasza Lisa o nielegalne reklamowanie alkoholu w Newsweeku. Do sądu wpłynął już akt oskarżenia (i.pl)