w

Jarosław Kaczyński o naruszeniu przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce: Polska nie da się zastraszyć (i.pl)

W swoim ostatnim wystąpieniu Jarosław Kaczyński stanowczo wyraził stanowisko Polski wobec krótkotrwałej prowokacji zza wschodniej granicy. Odezwał się do niepokojących zachowań ze strony Putina i Łukaszenki, podkreślając, że naród polski nie ugnie się przed takimi próbami zastraszenia.

Ogólnokrajowa debata się zaostrzyła, kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej doniosło o incydencie związanym z naruszeniem przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie. Szef resortu, Mariusz Błaszczak, jednoznacznie zareagował, zlecając zwiększenie sił na granicy oraz dodatkowe środki, w tym wykorzystanie bojowych śmigłowców. Informacje o tym zdarzeniu trafiły także do struktur NATO, podnosząc tym samym rangę incydentu. Kaczyński odniósł się do postawionego pytania, czy zestrzelenie naruszających granicę białoruskich śmigłowców byłoby uzasadnione, nawiązując w ten sposób do wcześniejszych komentarzy Radosława Sikorskiego, byłego szefa MSZ.

Kaczyński wskazał na ciągłe przypadki naruszania przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty, szczególnie w kontekście państw bałtyckich. Jednocześnie podkreślił, że pomimo takich incydentów sojusz NATO nie wybiera opcji militarnych w celu powstrzymania tych działań. W odniesieniu do wspomnianej prowokacji wyraził przekonanie, że tylko osoba nierozważna miałaby nakazać użycie ostrej siły w tej sytuacji. Kaczyński wskazał na zdecydowaną postawę Polski, która nie da się zastraszyć, a także na wzmocnienie struktur obronnych na wschodniej granicy.

Jarosław Kaczyński skomentował również przeszłe działania rządów opozycji, krytykując je za zaniedbania w dziedzinie obronności. Podkreślił, że decyzje te osłabiły zdolności militarne kraju wobec zagrożeń ze wschodu. Przywołał tytuł z artykułu opublikowanego w amerykańskim Politico, który podkreślił rosnącą potęgę Armii Polskiej. W związku z tym, w opinii Kaczyńskiego, jest to nie tyle osobista opinia, ile obiektywna ocena sytuacji. Wzmiankował również działania Putina w przeszłości, takie jak atak na Gruzję w 2008 roku.

Kaczyński skupił się na obecnych i przyszłych planach obronnych Polski. Szczególnie podkreślił rozwijanie potencjału artyleryjskiego oraz systemów przeciwrakietowych. Wyjaśnił, że trudno jest równocześnie dbać o gospodarkę i wzmacniać obronność, jednak takie działania są konieczne. Wskazał na istotność skutecznego przygotowania w obliczu potencjalnych zagrożeń, podkreślając jednocześnie potrzebę wsparcia społecznego dla takich działań.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Przy mieszkaniach w Krakowie pojawiają się dziwne symbole. Tak złodzieje znaczą lokale, które chcą obrabować (gazetakrakowska.pl)

Okropne warunki w czterogwiazdkowym hotelu w Tunezji. Polski turysta obnaża prawdę o hotelu Riviera (i.pl)