w

Generał Samol o rosyjskich i białoruskich kontrolach w polskiej armii za czasów rządów PO-PSL (i.pl)

Bogusław Samol, były szef 16 Dywizji Zmechanizowanej, opowiedział o decyzjach rządu PO-PSL dotyczących polskiej armii i sytuacji obronnej kraju. W 2009 roku, gdy ministrem obrony narodowej był Bogdan Klich z Platformy Obywatelskiej, Rosja i Białoruś przeprowadzały kontrole polskich dywizji, pomimo że porozumienie dotyczące kontroli zbrojeń taktycznych zostało zawieszone.

W 2009 roku gen. Samol zrezygnował z pełnienia stanowiska po tym, jak ówczesny szef MON odrzucił jego plan modernizacji polskiej armii. Projekt obejmował modernizację różnych systemów uzbrojenia, w tym obronę przeciwrakietową, okręty wojenne i artylerię rakietową.

Samol podkreślił, że podczas swojego dowodzenia dywizją w 2009 roku przeprowadzał intensywne szkolenia jednostek bojowych, co spowodowało kontrole ze strony Rosji i Białorusi, pomimo że Rosja zawiesiła swoje uczestnictwo w porozumieniu CFE. Generał Samol poddał się tym kontrolom zgodnie z decyzjami swoich przełożonych, ale nie znał dokładnych decydentów na poziomie politycznym.

Po roku dowodzenia dywizją, Samol został wysłany do Afganistanu jako zastępca szefa sztabu do spraw wsparcia na afgańskim obszarze działań wojennych. Mimo wcześniejszych planów nie wrócił już do dowodzenia 16 Dywizją.

Rosja zawiesiła uczestnictwo w traktacie CFE i wycofała się z niego w 2015 roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Piotr Müller: Przepisy dotyczące udzielania pomocy obywatelom Ukrainy wygasną w przyszłym roku (i.pl)

Premier Morawiecki: Działamy na rzecz polskiej wsi i chronimy interesy polskich rolników (i.pl)