w

Czy można nagrywać działania policyjne? Czy trzeba odblokować telefon na żądanie policjanta? (www.biznesinfo.pl)

W dzisiejszych czasach nagrywanie działań policjantów przez obywateli przy użyciu telefonów stało się już powszechnym zjawiskiem. Pojawiają się jednak pytania, czy faktycznie można nagrywać działania policji i czy należy odblokować swój telefon, jeżeli policja tego od nas żąda?

Z racji tego, że w sieci pojawia się coraz większa liczba zdjęć i filmów dokumentujących interwencje policji, warto zaznaczyć, że samo dokumentowanie działań policjantów jest zazwyczaj legalne. Aczkolwiek nie powinno ono utrudniać ich działań, ponieważ wtedy można trafić do więzienia nawet na 3 lata.

Z kolei w przypadku żądania przez policję odblokowania telefonu przez użytkownika, warto mieć na uwadze, że nie trzeba spełniać tych wymagań. Użytkownik telefonu ma pełne prawo odmówić wykonania tego polecenia. Kodeks karny stwierdza, że osoba oskarżona nie musi udowadniać swojej niewinności ani też dostarczać dowodów na swoją winę.

Faktem jest, że telefon może zostać skonfiskowany, jednak odblokowanie urządzenia wymaga zgody prokuratora lub uzasadnienia przez policję, że istnieje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia.

W przypadku zatrzymania telefonu przez policjantów i podejrzeń, że złamali oni prawo, należy złożyć wniosek do sądu. Udowodnienie naruszenia przepisów może nie tylko umożliwić odzyskanie sprzętu, ale także otrzymanie odszkodowania za poniesione szkody moralne.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

15 komentarzy

    • Wojtek taaa chciał byś. Za dużo filmów z USA sie naoglądałeś. Do kundla podchodzisz z włączonym nagrywaniem i pytasz co robi w tej dzielnicy pod sklepem biedry i dlaczego ponad 1 min ma silnik włączony….to sra pod siebie. Dzwoni po kolegów po czym odjeżdżają. Teraz to mogą straszyć dzieci w przedszkolu. W dobie ochrony prawnej, cyfryzacji i wysokich odszkodowań to wielkie 💩 mogą. Chciał bym mieć ryj w glebie z nagraniem. To by były najprościej zarobione ogromne pieniądze w moim życiu 😆😆😆. Niestety nie ma tak dobrze.

Młodzi Polacy stawiają na patriotyzm konsumencki i umacniają polskie marki (www.salon24.pl)

Sąd umorzył sprawę o zniesławienie Mejzy przez Wróblewskiego po 10 minutach. Ale polityk nie odpuszcza (www.onet.pl)