w

ZUT opracował metodę uzyskiwania węgla aktywnego z jednorazowych maseczek ochronnych (gs24.pl)

Zespół badaczy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego opracował innowacyjną metodę, która wykorzystuje maseczki ochronne. Jak twierdzą naukowcy, dzięki przetwarzaniu używanych masek ochronnych mogą uzyskiwać aktywny węgiel.

Zespół naukowy pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Beaty Michalkiewicz i dr hab. inż. Joanny Sreńscek-Nazzal, we współpracy z innymi badaczami, stworzył nowatorskie rozwiązanie oparte na specjalnej obróbce termicznej materiału.

Węgiel aktywny, uzyskany w wyniku procesu opracowanego przez naukowców, jest materiałem o mikroporowatej strukturze, skutecznie absorbującym zanieczyszczenia. Cały proces składa się z rozdrabniania, suszenia i karbonizacji. Natomiast zadaniem węgla jest oczyszczanie wody i powietrza.

Przyznanie patentu przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej stanowi uznanie dla innowacyjności tego rozwiązania. Jak dodają badacze, propozycja ta może przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych, a także zapewniać korzyści poprzez uzyskanie wartościowego produktu końcowego.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

77-latka potrąciła kobietę z dzieckiem na przejściu dla pieszych w Obornikach (www.rmf24.pl)

Skansen w Ochli zaprasza na Kaziuki 2024. Atrakcyjne pokazy, warsztaty, degustacje i koncerty (gazetalubuska.pl)