w

Zalew „Na Piaskach” w Kryspinowie z zakazem kąpieli. Badanie wody wykryło bakterie coli (gazetakrakowska.pl)

Obecnie Kąpielisko Kryspinów na Zalewie na Piaskach w Kryspinowie nie jest dostępne dla letników, ze względu na obecność bakterii coli w wodzie. Jest to jedno z najpopularniejszych kąpielisk w regionie, które niestety przez jakiś czas nie będzie oferować relaksujących, wakacyjnych kąpieli.

Badania wody na kąpielisku przeprowadzono w dniu 7 sierpnia. Z początku pozytywny komunikat dotyczący jakości wody nagle przekształcił się w ostrzeżenie. Zakaz kąpieli został wydany przez dr n.med. Ewę Wiercińską, państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Krakowie. Decyzja negatywnie wpłynęła nie tylko na samo kąpielisko, ale i osoby uwielbiające letnie kąpiele. Zalew na Piaskach od lat jest ulubionym miejscem wypoczynku i od lat przyciąga do siebie licznych turystów.

Faktem jest, że inne kąpieliska w Krakowie i okolicy przeszły badania bezproblemowo, czego nie można powiedzieć o Kryspinowie – powiedział wójt Paweł Miś z gminy Liszki. Dodał również, że bezpieczeństwo jest tutaj głównym priorytetem. Zarządcą zalewu jest spółka Likom, która planuje kolejne badanie wody w środę, 16 sierpnia. Dobrą wiadomością jest to, że ośrodek pozostanie otwarty, a złą, że kąpiele są zabronione.

Przewodniczący Likom, Artur Gołda, wyjaśnia, że zakaz dotyczy tylko strzeżonego kąpieliska. Zarządca Kąpieliska Kryspinów zaznacza, że inne aktywności, takie jak pływanie na rowerkach wodnych czy skuterach, nadal są dozwolone. Natomiast szczegółowe informacje o zakazie kąpieli dostępne są online. Obszar kąpieliska, jaki został wyłączony z użytkowania, to tylko 100 metrów linii brzegowej.

Co więcej, zakaz kąpieli wywołał dyskusje w gminie Liszki, związane z przyczyną skażenia. Niektórzy podejrzewają ulewne deszcze, które mogły przenieść zanieczyszczenia z pól. Inną możliwością są szamba przepełnione z powodu ulew, które doprowadziły do skażenia bakteriami coli.

Na szczęście w okolicy Krakowa dostępnych jest też wiele innych kąpielisk. Na przykład, Zakrzówek oferuje pięć basenów oddzielonych pomostami, a Zalew Bagry jest bezpłatny i nadzorowany przez ratowników. Z kolei Przystań Brzegi zapewnia obszar wodny wraz z wygodną plażą. Kąpieliska w Januszowicach oraz Dolina Raby w Targowisku to także świetne opcje dla miłośników wody.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

9 komentarzy

Na Twitterze opublikowano fałszywe zdjęcie z helikopterami wojskowymi tworzącymi wulgarne hasło opozycji (i.pl)

W Katowicach powstaje mural Zbigniewa Wodeckiego. Malowidło można podziwiać przy ul. Tylnej Mariackiej (dziennikzachodni.pl)