w

W Katowicach powstaje mural Zbigniewa Wodeckiego. Malowidło można podziwiać przy ul. Tylnej Mariackiej (dziennikzachodni.pl)

Katowice wzbogacają się o kolejne murale w centrum miasta, dzięki czemu miasto jest już udekorowane ponad setką tych przyciągających oko malowideł. Najnowszy mural poświęcony jest Zbigniewowi Wodeckiemu i powstaje na Tylnej Mariackiej. Marek Grela i Marta Piróg, projektanci i artyści z „Czary-Mury”, czerpią inspirację z twórczości samego muzyka.

Marek Grela oraz Marta Piróg, którzy tworzą to unikalne malowidło, podkreślają, że ich inspiracją jest Zbigniew Wodecki i jego twórczość. Z kolei wybór miejsca na mural padł na Tylną Mariacką. Jest to centralne miejsce, blisko Teatru Śląskiego i siedziby NOSPR-u, odpowiednie dla upamiętnienia wielkiego artysty.

Co prawda, Zbigniew Wodecki mieszkał głównie w Krakowie, jednak to właśnie w Katowicach spędził swoje młodzieńcze lata. Jego ojca i siostry łączyły silne więzi z miastem, podszyte miłością do muzyki. Warto zaznaczyć, że Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie Wodecki często występował, również odegrał istotną rolę.

Zbliżająca się rocznica unikalnego występu Wodeckiego na „OFF Festiwalu” stała się inspiracją do stworzenia muralu. Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego, Stowarzyszenie SAWP oraz firma Energo-Complex wspierają powstawanie tego malowidła. Prezydent Katowic, Marcin Krupa, poinformował, że katowickie szlaki zaczynają nabierać coraz wyższego poziomu atrakcyjności, co stanowi świetną zachętę do korzystania z darmowych spacerów.

Inny mural autorstwa Andrzeja Tylkowskiego przy ul. Katowickiej 33a promuje kampanię społeczną na rzecz równości płciowej. Jest to pierwszy z 16 planowanych murali w Polsce. Można odkrywać katowickie muralowe szlaki indywidualnie lub podczas organizowanych spacerów z przewodnikiem. Jedna z takich wycieczek odbędzie się 26 sierpnia. Ażeby podążać szlakiem murali z przewodnikiem, wymagana jest wcześniejsza rejestracja w Centrum Informacji Turystycznej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Zalew „Na Piaskach” w Kryspinowie z zakazem kąpieli. Badanie wody wykryło bakterie coli (gazetakrakowska.pl)

Odpust w Ludźmierzu z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (zakopane.naszemiasto.pl)