w

Zakończyła się operacja rozbrajania min z okresu II wojny światowej pod dowództwem Marynarki Wojennej RP (dziennikbaltycki.pl)

Wojskowi zakończyli akcję przeciwminową w rejonie Estonii, która była prowadzona przez Okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Sojuszu Północnoatlantyckiego, dowodzone przez Marynarkę Wojenną RP. Działania nadzorowano od 12 listopada na Morzu Bałtyckim.

Operacją kierował kontradmirał Xawery Czernicki z Marynarki Wojennej RP, kontrolując zespół niszczycieli min z różnych krajów, takich jak Polska, Estonia, Łotwa, Litwa, Holandia, Belgia i Niemcy. Łącznie przeszukano ponad 40 kilometrów kwadratowych dna Zatoki Narewskiej.

W trakcie akcji zlokalizowano prawie 230 podejrzanych obiektów, z których 16 uznano za potencjalnie niebezpieczne pozostałości min z okresu II wojny światowej. Każdy z tych obiektów został pomyślnie zneutralizowany.

Warto zaznaczyć, że Polska już po raz piąty przejęła dowództwo nad grupą Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Norweska Królewska Marynarka Wojenna pełniła te obowiązki od stycznia 2023 roku. Jak wyjaśnia kmdr ppor. Piotr Bartosewicz, przejęcie dowodzenia uznawane jest nie tylko za wielki honor i przywilej, ale także za wielką odpowiedzialność.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Groźny wypadek na rondzie pod Galą w Lublinie. 30-latek zignorował czerwone światło i wjechał w osobówkę seniora (kurierlubelski.pl)

ORP „Sokół” przybył już do centrum Gdyni, gdzie zostanie wyciągnięty z wody (dziennikbaltycki.pl)