w

Zakończono weryfikację merytoryczną Zielonego Budżetu Katowic. Propozycje to m.in. ogród lawendowy, łąki kwietne i domki dla zwierząt (dziennikzachodni.pl)

Zakończyła się weryfikacja merytoryczna projektów z IV edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice. Spośród 201 zgłoszonych wniosków do kolejnego etapu zakwalifikowało się 156. Do 29 września będzie wiadomo, które zadania zostaną zrealizowane w 2024 roku. Zielony Budżet to środki w wysokości 3 mln zł, przeznaczone na inicjatywy ekologiczne mieszkańców.

Zielony Budżet to narzędzie wyróżniające Katowice, promujące zazielenianie dzielnic i edukację ekologiczną. Prezydent Katowic, Marcin Krupa, podkreśla znaczenie tego programu i informuje, że dostępnych jest 156 możliwych działań do realizacji po zakończeniu weryfikacji.

Podczas weryfikacji merytorycznej uwzględniano koszty i możliwość realizacji zgłoszonych pomysłów od mieszkańców. Pozytywną rekomendację otrzymało 156 wniosków, w tym 23 ogólnomiejskie i 133 lokalne, o łącznym koszcie ponad 6,4 mln zł. Dzielnice z największą liczbą projektów obejmują Ligotę-Panewniki, Załęże, Wełnowiec-Józefowiec i Kostuchnę.

Projekty mieszkańców dotyczą przede wszystkim zazieleniania, upiększania przestrzeni miejskiej oraz odnowienia terenów zielonych. Pojawiają się także propozycje utworzenia lawendowego ogrodu na Zawodziu, łąk kwietnych, lokalnych zbiorników na deszczówkę i domków dla zwierząt. Ponadto, do różnych grup wiekowych adresowane są także projekty integrujące społeczność, takie jak warsztaty ekologiczne.

Po pozytywnej weryfikacji projektów prace przejdą w ręce Zespołu Oceniającego, który do 27 września zarekomenduje projekty do realizacji. Wybór będzie opierać się na ich zgodności z założeniami Zielonego Budżetu i wpływie na środowisko naturalne. Ocenę przeprowadzą przedstawiciele społeczności, urzędu i nauki.

Zielony Budżet to 3 mln zł z budżetu miasta na ekologiczne pomysły mieszkańców, które podlegają weryfikacji. W poprzednich edycjach zrealizowano 239 zadań o wartości przekraczającej 7,5 mln złotych. Celem programu jest wspieranie inicjatyw ekologicznych i ochrony środowiska w Katowicach.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Setki rowerzystów na imprezie Małopolska Tour w Wadowicach. Finałem wydarzenia był koncert Sylwii Grzeszczak (zakopane.naszemiasto.pl)

Kraków opracował specjalny system na rozwiązanie problemu z porzucanymi hulajnogami (gazetakrakowska.pl)