Z dniem 01 września w Paryżu niedostępna jest już opcja wypożyczania hulajnóg elektrycznych. Jest to decyzja, którą poparli sami mieszkańcy miasta, ponieważ chcą pozbyć się bałaganu na chodnikach i ulicach, jaki był efektem porzucania jednośladów, gdzie popadnie. Z podobnym problemem zmaga się Kraków. Jednak w tym przypadku miasto podjęło bardziej zrównoważone podejście.
Mieszkańcy Krakowa narzekają na porozrzucane po mieście hulajnogi elektryczne, zagracające ulice i chodniki. Z tego względu Kraków postanowił uruchomić specjalny system, który powinien rozwiązać problem porzucanych jednośladów. System opiera się na umowie podpisanej między miastem a trzema głównymi firmami udostępniającymi hulajnogi elektryczne w Krakowie.
Firmy świadczące usługi w sektorze hulajnóg elektrycznych będą opłacać teren pod punkty mobilności, gdzie jednoślady będą parkowane legalnie. Ponadto, będą też wpłacać stałą kwotę na specjalny fundusz, który będzie finansować usuwanie hulajnóg pozostawionych w nieodpowiednich do tego miejscach.
Kraków oferuje 163 punkty do odstawiania wypożyczonej hulajnogi
W Krakowie wyznaczono 163 punkty mobilności. Są to jedyne miejsca, gdzie można legalnie zostawić wypożyczoną hulajnogę elektryczną. Jednoślady porzucone gdzie indziej, będą zabierane. Zgłoszenia można przesyłać mailowo lub telefonicznie do dyspozytorni ZTP.
Krakowski system działa skutecznie, ponieważ od początku sierpnia liczba zgłoszeń spadła. A warto zaznaczyć, że na początku pojawiały się setki zgłoszeń dziennie. Obecnie liczba dziennych zgłoszeń z reguły obejmuje tylko kilka hulajnóg jednocześnie.
Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!