w

Zakończono prace remontowe kamienicy przy skrzyżowaniu ul. Limanowskiego i Węgierskiej (gazetakrakowska.pl)

Ukończono remont elewacji przedniej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Limanowskiego i Węgierskiej. Modernizacja trwała prawie trzy lata, obejmując m.in. czyszczenie elewacji, wymianę stolarki okiennej i nowe tynki. Sprawowaniem nadzoru nad pracami remontowymi zajął się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Zmodernizowana kamienica przy ul. Limanowskiego to jeden z większych i bardziej okazałych budynków w okolicy Podgórza. W środku można znaleźć m.in. pocztę i filię Biblioteki Kraków. Ponadto, wewnątrz mieszczą się też starsze domy parterowe, prawdopodobnie z XIX w., które w 1841 roku były własnością Józefa Serkowskiego, sekretarza magistratu miasta Podgórza. To on dodał domom pierwsze piętro. Drugie piętro i dekoracje elewacji (strona ul. Limanowskiego i ul. Węgierskiej) powstały w 1895 roku.

Przez lata budynek wielokrotnie zmieniał się w strefie parteru, co spowodowało osłabienie i uszkodzenie struktury ścian na tej kondygnacji. Bardzo często tynki były odspojone, a stan dekoracji daleki był od doskonałości. Całości dopełniały spękane elewacje, szczególnie od strony ul. Węgierskiej.

Prace konserwatorskie trwały od 2021 do 2023 roku i były wspierane finansowo przez Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. W 2021 roku wykonano prace przy elewacji od ul. Limanowskiego, z pominięciem parteru. W 2022 r. i w pierwszej połowie 2023 r. postępowały prace przy elewacji od ul. Węgierskiej, parterze i wymianie stolarki okiennej. Działania obejmowały oczyszczenie silnie zabrudzonych elewacji, nowe tynki z pozostawieniem tych części połączonych z podłożem, uzupełnienie ubytków dekoracji, montaż szerokoporowych tynków z rekonstrukcją boni, a także wymianę elementów blacharskich, rynien i rur spustowych.

Nowa kolorystyka nawiązuje do oryginalnej barwy, którą również zachowano w niewielkich fragmentach. Świetnym wyborem były tutaj farby laserunkowe, które znakomicie podkreśliły detale rzeźbiarskie. Odtworzono też metalową balustradę balkonu na pierwszym piętrze od ul. Limanowskiego, wykorzystując spiralne motywy z zachowanych reliktów. Ponadto, prace przy elewacjach to także wymiana drewnianej stolarki okiennej zgodnie z formą i profilowaniem zabytkowych okien zachowanych w kamienicy.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Przyszłość Polski w rękach Polaków: Premier Morawiecki ostrzega przed niebezpieczeństwem (i.pl)

Straż Miejska przeprowadziła 650 interwencji drogowych w Katowicach. Funkcjonariusze wykryli 350 przypadków naruszeń przepisów (dziennikzachodni.pl)