w

Zaginął promieniotwórczy defektoskop w Krakowie. Władze apelują o zachowanie ostrożności (cowkrakowie.pl)

W Nowej Hucie w Krakowie podczas robót drogowych zaginął defektoskop zawierający promieniotwórczy selen. Informacja ta została przekazana przez Państwową Agencję Atomistyki. W związku z sytuacją apeluje się o niedotykanie tego przedmiotu.

Defektoskop zniknął w nocy z 21 na 22 marca w Nowej Hucie, podczas prac prowadzonych na S7. Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał informację, że urządzenie zawiera wysokoaktywne źródło promieniotwórcze, z racji czego apeluje o zachowanie ostrożności.

Opis urządzenia został udostępniony wraz z jego zdjęciem, które powinno ułatwić identyfikację. Państwowa Agencja Atomistyki ostrzega, że otwarcie lub rozcięcie defektoskopu może być niebezpieczne dla życia i zdrowia, ze względu na obecność promieniotwórczego źródła w jego wnętrzu.

W przypadku posiadania informacji na temat lokalizacji urządzenia, instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne, takie jak Policja czy Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, apelują o niezwłoczne powiadomienie.

Ponadto, Państwowa Agencja Atomistyki podaje, że konieczne jest zabezpieczenie miejsca znalezienia defektoskopu, ponieważ stwarza wysokie ryzyko promieniowania.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Pociąg Kolei Śląskich wjechał w drzewo leżące na torach. Ewakuacja 105 pasażerów (dziennikzachodni.pl)

Deszczowa zima rozwiązała problem suszy w Polsce (wiadomosci.onet.pl)