Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego od wyroku Sądu Apelacyjnego w sprawie Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, przeciwko dziennikarzom Pawłowi Lisickiemu i Piotrowi Kubiakowi. Sprawa dotyczyła publikacji dotyczących tzw. afery sopockiej.
W artykułach opublikowanych w „Rzeczpospolitej” podniesiono zarzut, że prezydent Sopotu złożył propozycję korupcyjną. Publikacje opierały się na nagraniu oraz informacji od Sławomira Julke, który miał otrzymać tę propozycję.
Prezydent Karnowski złożył pozew przeciwko dziennikarzom, oskarżając ich o naruszenie dóbr osobistych. Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał niekorzystny wyrok dla dziennikarzy, który również nie zadowolił powoda. Apelacje wszystkich stron trafiły do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Ten nakazał dziennikarzom zamieszczenie oświadczeń na pierwszej stronie gazety „Rzeczpospolita” oraz zapłatę odszkodowania na rzecz Karnowskiego. Prokurator Generalny Ziobro nie zgodził się z tym wyrokiem i złożył skargę nadzwyczajną.
Zbigniew Ziobro broni dziennikarzy
Prokurator Generalny argumentował, że działanie dziennikarzy miało na celu rzetelne informowanie opinii publicznej, a nie naruszenie dóbr osobistych. Wskazał, że dziennikarze przeprowadzili pełną weryfikację nagrania propozycji korupcyjnej, które uznali za wiarygodne. Prokurator przywołał także orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które potwierdzało, że publikacja informacji nieprawdziwych nie jest bezprawna, jeśli dziennikarz działa w obronie interesu społecznego.
Autor artykułu podkreśla, że dziennikarze wypełnili swoje obowiązki zgodnie z prawem prasowym, dążąc do ustalenia prawdy, nawet jeśli była ona niewygodna dla władzy. Zdaniem prokuratora generalnego, sąd niewłaściwie zastosował przepisy prawa prasowego. Prokurator wnosił do Sądu Najwyższego o oddalenie powództwa.
Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!