w

Wyniki konsultacji w gminie Dobra. Mieszkańcy opowiadają się za cotygodniowym odbiorem odpadów (gs24.pl)

Wyniki “śmieciowych” konsultacji w gminie Dobra zostały już ogłoszone, a większość mieszkańców opowiada się za przywróceniem cotygodniowego odbioru odpadów. Obecnie inicjatywa leży w rękach radnych, ale wójt ostrzega, że częstszy odbiór może skutkować podwyżkami dla mieszkańców.

Konsultacje, które trwały od 12 do 26 czerwca, skierowane były do właścicieli budynków jednorodzinnych, których jest 8110 na terenie gminy Dobra. Pytanie brzmiało, czy są za propozycją przywrócenia cotygodniowego odbioru odpadów, nawet jeśli wiązałoby się to z podwyżką opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wyniki konsultacji to 1059 oddanych głosów, z czego 70 było nieważnych. Za przywróceniem cotygodniowego odbioru zagłosowało 586 osób, co stanowi 59,3 procent ważnych głosów. Przeciwko tej propozycji opowiedziało się 388 osób, co stanowi 39,2 procent ważnych głosów. Mieszkańcy Mierzyna (252) i Dobrej (241) byli najbardziej aktywni w głosowaniu, podczas gdy z Rzędzina wpłynął tylko 1 głos. Kobiety stanowiły ponad 51 procent głosujących, a najwięcej głosów oddały osoby w wieku 36-49 lat (52,22 procent). Duża liczba głosów wpłynęła z urządzeń mobilnych – aż 64 procent.

Mieszkańcy liczą na jak najszybsze unieważnienie wcześniejszych decyzji

Oczekuje się, że wójt gminy Dobra, Teresa Dera, i jej radni uszanują wynik konsultacji. Mieszkańcy są zdania, że należy jak najszybciej przywrócić cotygodniowy odbiór odpadów zmieszanych oraz unieważnić wcześniejsze decyzje podjęte wbrew ich woli – tak uważają radni opozycji ze Wspólnoty Samorządowej gminy Dobra.

W przypadku zaakceptowania zmian mogłyby one wejść w życie w 2024 roku. Z kolei przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów jest zaplanowany na październik tego samego roku. Wójt Teresa Dera zaznacza, że decyzja o ewentualnym powrocie do cotygodniowego odbioru odpadów i wysokości opłat zależeć będzie od wyników konsultacji oraz kwoty, jaką rada gminy zdecyduje się dopłacić do systemu gospodarki odpadami komunalnymi w 2024 roku – czy będzie to, jak obecnie, około 3 mln złotych, czy też np. 6-7 mln złotych.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Lublin: Bez uprawnień wziął swój motocykl na jazdę próbną, doprowadzając do pościgu policyjnego (kurierlubelski.pl)

Kontrowersyjny wpis na profilu kibiców Lecha Poznań. Wysunięto ostrzeżenie w stronę młodych obywateli Ukrainy (gloswielkopolski.pl)