w

Wstrzymano budowę ścieżki rowerowej obok DW 102. Dalsze losy projektu zależą od decyzji sądu (gs24.pl)

Pozew sądowy zahamował przetarg, który planowano na budowę ścieżki rowerowej obok drogi wojewódzkiej nr 102, między Międzyzdrojami a Wisełką. Przewiduje się, że spór ten będzie ciągnąć się długimi latami.

Projekt ścieżki rowerowej miał pojawić się w obrębie drogi wojewódzkiej nr 102, obejmując odcinki na wschód i zachód, przy parku. W ubiegłym roku zakończono budowę fragmentów pomiędzy Wisełką a Międzywodziem. Aktualnie pracuje się nad odcinkami między Dziwnówkiem a Łukęcinem. Natomiast kolejnym etapem jest brakujący fragment biegnący przez Woliński Park Narodowy.

Niestety wszystkie postępy w tym kierunku przerwał sądowy pozew Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, skierowany do Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ze względu na tę sytuację przetarg na prace budowlane został wstrzymany do czasu otrzymania ostatecznego wyroku sądowego.

Według inwestora, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zgodę na pewne odstępstwa od obostrzeń dotyczących parków narodowych. W uzasadnieniu decyzji Minister przedstawił detale związane z trasą planowanej ścieżki rowerowej oraz uzasadnił brak alternatywnych możliwości. Jednakże coś takiego budzi sprzeciw Stowarzyszenia.

Również ekolodzy wyrażają opór: uważają, że nie jest to ścieżka, lecz destrukcyjna interwencja w środowisko. Twierdzą, że projekt ma spowodować wycięcie co najmniej 239 drzew i naruszenie 69 miejsc zamieszkania chronionych gatunków.

Stowarzyszenie argumentuje, że nie poświęcono wysiłku na to, aby uwzględnić możliwe alternatywy dla trasy w obrębie parku narodowego. Zarzucają również Ministerstwu powierzchowne rozważenie alternatyw oraz zbytnie ograniczenie opisu możliwych rozwiązań.

Rozstrzygnięcie sporu pozostaje w gestii sądu. Zarządca drogi zaleca ostrożność rowerzystom w okolicy DW 102, z powodu na duży ruch pojazdów. Przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich prognozują, że budowa ścieżki rowerowej między Międzyzdrojami a Wisełką opóźni się o dwa lub trzy lata.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

2 komentarze

  1. Stowaryszenie niech się dojebie do góry jak wycinają lasy i wywożą drzewo za granicę… to działa na szkodę naszego kraju. Ale nie jest ok!!!! Lecz jak już robia coś dla ludzi tonjuz jest problem bo kilka drzew trzeba wyciąć. Co nikt nie dostał w łapę…?!

Zapadnięte groby na nowym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. Mieszkańcy Zielonej Góry są zaniepokojeni (zielonagora.naszemiasto.pl)

Prace budowlane na ul. Św. Marcin w Poznaniu powinny zakończyć się w tym roku (gloswielkopolski.pl)