Zastępca prezydenta Szczecina rozwiewa nadzieje na przywrócenie historycznej funkcji słonia, który znany jest jako symbol Warszewa. Przedwojenna rzeźba odznacza się zbyt słabą konstrukcją, aby mogła ponownie pełnić funkcję fontanny.
Słynny słoń stanowił centralny element fontanny stworzonej przez Kurta Schwerdtfegera w 1934 roku na skwerze przy ulicy Szczecińskiej. Po wojnie obiekt przeszedł liczne przeróbki i renowacje. W 2004 roku podczas renowacji skweru usunięto betonowy basen fontanny, który wcześniej zasypano piachem. Ostatnie prace konserwatorskie na rzeźbie słonia miały miejsce w 2016 roku, jednak już teraz widoczne są pęknięcia. Z tego względu mieszkańcy zamierzają przywrócić fontannie jej dawną świetność.
Radny Łukasz Kadłubowski zwraca uwagę, że z perspektywy konserwatorskiej nie ma przeszkód do przywrócenia pierwotnej formy i funkcji fontanny, ale pod warunkiem przeprowadzenia ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego rzeźby. Obecnie trwa nabór wniosków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Zastępca prezydenta Szczecina, Daniel Wacinkiewicz, przekazuje niestety złe wieści. Ekspertyza z 2019 roku, zlecona przez Miejskiego Konserwatora Zabytków, wykazała, że przywrócenie wody w słoniu budzi obawy ze względu na możliwość uszkodzenia betonowej rzeźby. Niemniej jednak nie wyklucza się stworzenia fontanny wokół samej rzeźby słonia. Program prac konserwatorskich zaleca rekonstrukcję brakującej części trąby słonia, a także konserwację techniczną i estetyczną. Zgadza się również na ewentualne odtworzenie niecki basenu fontanny i instalację nawadniającą z dyszami fontanny umieszczonymi poza obszarem rzeźby.
Niestety słoń nie jest wpisany do rejestru zabytków ani uwzględniany w ewidencji zabytków, co stanowi warunek niezbędny do składania wniosków o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Daniel Wacinkiewicz podkreśla, że projekt, który obejmuje przywrócenie pierwotnej funkcji fontanny i prace restauratorskie rzeźby słonia, nie może zostać zgłoszony do tego programu.
Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!