w

Wandale zniszczyli wystawę IPN na placu Teatralnym w Lublinie. Policja poszukuje sprawców (kurierlubelski.pl)

Policja szuka sprawców, którzy w minioną sobotę dopuścili się zniszczenia wystawy Instytutu Pamięci Narodowej poświęconej kościołom na Wołyniu, która jest wystawiana na placu Teatralnym w Lublinie. Ekspozycja została otwarta podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Kamil Gołębiowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, poinformował, że dnia 22 lipca, funkcjonariusze w Lublinie otrzymali zgłoszenie o agresywnej grupie młodych osób, które prowadziły bójkę z ochroniarzem i nękały przechodniów w centrum miasta. Grupa zniszczyła trzy plansze na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Policja sprawdziła monitoring, aby zidentyfikować sprawców i opisuje zdarzenie jako jedno z typowych aktów wandalizmu.

Wystawa przedstawia fotografie kościołów i kaplic na Wołyniu

Sprawa dotyczy wystawy przygotowanej przez IPN pod tytułem “Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”. Wernisaż tej wystawy towarzyszył uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, które było wynikiem działań ukraińskich nacjonalistów wobec obywateli II RP.

Wystawa przedstawia grafiki autorstwa Włodzimierza Sławosza Dębskiego, zestawiając archiwalne i współczesne fotografie kościołów i kaplic na Wołyniu. Każda ekspozycja zawiera także informacje na temat historii parafii, kościołów i kaplic.

IPN w Lublinie wyjaśnia, że prezentowane na wystawie obiekty kultu religijnego w większości już nie istnieją, część jest pod opieką Kościoła rzymskokatolickiego lub służy innym celom, a osiem pozostaje w ruinie. Ekspozycja ta ukazuje straty związane z kresowym dziedzictwem, zwłaszcza w dziedzinie budownictwa i sztuki sakralnej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Nowe ogrodzenie wokół działki przy Termach Maltańskich. Jakie są plany na wykorzystanie terenu? (gloswielkopolski.pl)

W Gdańsku zatrzymano nietrzeźwego kierowcę. Celował do policji z pistoletu na plastikowe kulki (dziennikbaltycki.pl)