w

W Wiśle pod Wawelem pływają podpaski, chusteczki i papier toaletowy. Zatkane przelewy burzowe (gazetakrakowska.pl)

Niedawno na Wiśle w okolicach Wawelu pojawiły się liczne zanieczyszczenia, w tym papier toaletowy, podpaski oraz nawilżane chusteczki. Część tych odpadów utknęła w kratkach przelewów burzowych. Strażnicy miejscy i strażacy nie wykryli skażenia wody. Miejscowe władze sugerują, że do tych zanieczyszczeń przyczyniło się nieodpowiednie zachowanie mieszkańców.

Paweł Chodkiewicz, strażnik rzek z organizacji WWF, zauważył ślady dużych wylewów ścieków do Wisły, blisko Wawelu. W wodzie znaleziono duże ilości papieru toaletowego, podpasek i nawilżanych chusteczek. Część tych odpadów zatrzymała się na kratkach przelewów burzowych w okolicach Bulwaru Czerwieńskiego.

Chodkiewicz podkreślił, że wylew ścieków stanowi zagrożenie zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców, zanieczyszczając Wisłę i zaśmiecając jej koryto różnymi odpadkami, takimi jak chusteczki nawilżane, które są spuszczane do toalety. Ten rodzaj zanieczyszczeń wprowadza do wody niebezpieczne substancje chemiczne, takie jak żrące środki czyszczące i detergenty.

Po dokonaniu odkrycia przeprowadzono badania próbek wody, które jednak nie wykazały skażenia. Urzędnicy miejscy poinformowali, że skontaktowano się również z Wodociągami Miasta Krakowa, które wysłały ekipy techniczne do sprawdzenia kolektorów burzowych. Informacja dotarła także do WIOŚ w Krakowie oraz Centrum Monitorowania Zagrożeń PGW Wody Polskie.

Według przedstawicieli miasta, osadzone zanieczyszczenia na kratkach przelewów burzowych to efekt nieodpowiedniego zachowania użytkowników kanalizacji. W związku z tym Wodociągi Miasta Krakowa od kilku lat prowadzą kampanię edukacyjną „To się w ścieku nie mieści!” Kampania ma na celu budować świadomość wśród mieszkańców w kwestii niewłaściwego używania systemu sanitarnego.

Przelewy burzowe stanowią element kanalizacji ogólnospławnej, do której trafiają zarówno ścieki sanitarne, jak i wody opadowe z ulic, placów i dachów budynków. Urzędnicy wyjaśniają, że te przelewy aktywują się w trakcie silnych opadów deszczu, odprowadzając do Wisły nadmiar wody często zmieszanej ze ściekami. Mają one za zadanie ochronę budynków i ulic przed zalaniem ściekami w przypadku gwałtownych opadów. Krakowscy urzędnicy podkreślają, że nadmiar wody może powodować wycieki z włazów kanalizacyjnych, zalania budynków i straty materialne.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Premier Morawiecki o kontynuacji polityki dla bezpiecznej przyszłości Polski (i.pl)

Pies zaatakował dwuletnie dziecko na katowickim Wełnowcu. Odgryzł chłopczykowi dwa palce lewej dłoni (katowice.naszemiasto.pl)