w

W Urzędzie Miejskim w Gdańsku zapalono świece chanukowe (www.gdansk.pl)

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, oraz Michał Samet, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, zainaugurowali ceremonię zapalenia świateł na chanukiji w Urzędzie Miejskim. Ten gest stanowi wyraz solidarności ze społecznością żydowską oraz stanowczy sprzeciw wobec przejawów antysemityzmu.

W dniach 7-15 grudnia społeczność żydowska na całym świecie obchodzi święto Chanuka. Jest to radosne święto światła upamiętniające ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej w 165 roku p.n.e. Centralnym punktem obchodów jest codzienne zapalanie świec na chanukiji, która jest symbolem tego święta. Dziś świeczniki chanukowe są w ważnych miejscach, takich jak Pałac Prezydencki czy Sejm RP. W środę, 13 grudnia, świece zapłonęły również w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wyraziła swoją radość z okazji uczestnictwa w święcie, podkreślając, że nawet z nieprzyjemnych sytuacji może wyniknąć coś pozytywnego. Zapowiedziała stałą tradycję odpalania chanukowych świec w miejscach publicznych, aby dzielić się światłem i wiedzą o tej szczególnej tradycji.

Michał Samet, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, opowiadał o istocie święta Chanuka, podkreślając jego radosny charakter. Wyraził także wdzięczność za inicjatywę zapalenia świec w urzędzie, zaznaczając, że zapalanie świateł, będących symbolem nadziei i triumfu, to sprzeciwianie się ciemności i celebracja życia.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

4 komentarze

KUL i UMCS podpisują list intencyjny na rzecz uchodźców (kurierlubelski.pl)

W Gdyni i Sopocie odstrzelą 20 dzików z powodu zagrożenia ASF (dziennikbaltycki.pl)