w

W Gdyni i Sopocie odstrzelą 20 dzików z powodu zagrożenia ASF (dziennikbaltycki.pl)

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni wydał zarządzenie dotyczące odstrzału sanitarnego dzików. Działania ze względu na zagrożenie rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń będą przeprowadzane w Gdyni i Sopocie. Łącznie ma zostać odstrzelonych 20 dzików.

Obszar terenów obwodu łowieckiego nr 69 w Gdyni i Sopocie został uznany za zagrożony ze względu na możliwość wystąpienia chorób zakaźnych u zwierząt. Dzikie zwierzęta coraz częściej penetrują obszary miejskie, co nazywane jest synantropizacją. Lokalni mieszkańcy często je karmią, co zachęca dziki do zbliżania się do obszarów miejskich. Niestety, takie sytuacje zwiększają też ryzyko przenoszenia ASF.

Pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce pojawiły się w lutym 2014 r. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, na Pomorzu do października 2023 roku nie stwierdzono ognisk ASF u świń. Aczkolwiek wykryto przypadki u dzików, między innymi w powiatach kwidzyńskim i sztumskim. Brak szczepionki przeciwko ASF sprawia, że regulacja populacji dzików i ostrożność są kluczowe w zwalczaniu tej choroby.

Wirus ASF może utrzymywać się w martwych dzikach przez długi czas. Znalezione truchła nie powinny być dotykane ani przemieszczane. W przypadku natrafienia na martwego dzika należy zgłosić to odpowiednim służbom weterynaryjnym lub lokalnym organom. Należy też zachować ostrożność podczas kontaktu z martwym dzikiem.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

14 komentarzy

W Urzędzie Miejskim w Gdańsku zapalono świece chanukowe (www.gdansk.pl)

Ratownicy znaleźli ciało turysty w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości (zakopane.naszemiasto.pl)