w

W Tatrach wieje halny z prędkością 130 km/h. Interwencje strażaków i powalone drzewa w Zakopanem (zakopane.naszemiasto.pl)

W Tatrach i na Podhalu zawitał gwałtowny wiatr halny, który na Kasprowym Wierchu osiąga prędkość w porywach przekraczającą 130 km/h. Jak to z reguły bywa w takich warunkach, w nocy strażacy zostali wezwani już do pierwszych interwencji. Ich działania obejmowały głównie usuwanie powalonych drzew, które zablokowały drogę do Morskiego Oka.

Podmuchy wiatru zaczęły narastać w poniedziałek wieczorem, powodując chwilowe przerwy w dostawie prądu około północy. W tym samym czasie napłynęły pierwsze zgłoszenia o szkodach spowodowanych przez wiatr. Straż pożarna w powiecie tatrzańskim do godziny 6:00 zarejestrowała osiem przypadków, w tym powalone drzewa na drogach oraz uszkodzenia mienia, ponieważ niektóre drzewa zawaliły się na stragany i budynki.

Faktem jest, że problemy z powalonymi drzewami nie ograniczają się tylko do Zakopanego. Dotyczą także okolicznych miejscowości, w tym Dzianisza i Kościeliska.

Tatrzański Park Narodowy apeluje o ostrożność przed wyprawami ze względu na niebezpieczne warunki pogodowe. Silny wiatr, a także ryzyko spadających gałęzi oraz walących się drzew, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia turystów.

Z racji tego, że halny powalił drzewa na drodze do Morskiego Oka, zawieszono też kursy zaprzęgów konnych z Palenicy Białczańskiej do Włosienicy.

Ponadto, z powodu halnego na Podhalu wystąpiło znaczące ocieplenie, z temperaturami w Zakopanem wynoszącymi 14 stopni powyżej zera. Według prognoz wiatr powinien osłabnąć dzisiaj po południu.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  1. wracam się do osób dobrej woli o pomoc z zywnością lub parę groszy na konto jestem osobą niepełnosprawną i nie oszustką ani naciągaczką sytuacja mnie zmusza utrzymuje się z renty socjalnej zeby dotrwac do renty i zasilku pielegnacyjnego z opieki niestety moja mama nie posiada innych swiadczen na mnie gdyby tak bylo juz dawno bym dorabiala moj stan zdrowia neurologiczno psychiatryczny nie pozwala mi na dorabianie czeste ataki padaczkopodobne ostatnio mialam taki atak na descz ze ledwo do toalety szlam i to nie jest smieszne nie zycze podaje nr konta kto bedzie chcial bedzie uwazal mi cokolwiek wpsomoc podaje nr konta wstyd mi ale zycie niestety znacznej grupy nie posiadam mam umiarkowana ani niezdolnosci do samodzielnej egzystencji moja mama ma wczesniejsza emertyture jak nie mialam renty socjalnej opieka spoleczna nam pomagala jakies celowe ale teraz trzymaja sie przepisow i niestety poza tym patrza na wpsolne gospodarstwo dziekuje za zrozumienie urodzilam sie z porazeniem mozgowym i niedotlenienie tak znam osoby pracujace niepelnosrpawne ale niestety w domu moja mama wiekszosc czynnosci robi za mnie choc jestme chodza ale glowa i uklad lękowo neurologiczny dziekuje wszystkim za pomoc musze dotrwac do renty wioletta leja 14 1020 5138 0000 9002 0211 7927

Interpol wydał „czerwoną notę” za 44-letnim Grzegorzem Borysem z Gryfina (dziennikbaltycki.pl)

Mieszkaniec Katowic znalazł w krzakach ludzkie zwłoki w stanie rozkładu (katowice.naszemiasto.pl)