Do podpisania umowy między amerykańskimi firmami EXIM Bank i Development Finance Corporation a polskim Orlenem i Synthosem doszło dziś rano w ambasadzie USA w Warszawie. W wyniku tej umowy mają powstać w Polsce małe reaktory jądrowe, które są odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie energetyczne i odcięcie się od dostaw prądu z Rosji. Prezes Orlenu zapowiada budowę ponad 70 takich reaktorów w Polsce.
Małe reaktory jądrowe to innowacyjny wynalazek, który ma być rozwiązaniem problemów energetycznych w Polsce. Pierwsze dwa takie modele mają stanąć w Małopolsce, a dokładniej w Nowej Hucie i w Stawach Monowskich. Tworzone są jednak kolejne plany na lokalizacje w całej Polsce. Choć rozmowy dotyczące prac trwają już 4 lata, to dziś w końcu podpisano umowę. Rozpocznie to kolejne kroki ku budowie reaktorów. Szacuje się, że jeden taki reaktor jest w stanie energetycznie utrzymać około 150. tysięczne miasto. Co więcej, mówi się również o nowych stanowiskach pracy, ponieważ każdy taki reaktor będzie potrzebował około 200 osób do utrzymania go.
Kiedy rozpoczną się prace?
Osoby odpowiedzialne za projekt zapewniają, że zanim reaktor stanie w danym miejscu, przeprowadzone będą badania geofizyczne i konsultacje społeczne. Wskazuje się na wiele zalet takiego reaktora, jednak przed postawieniem go należy dokładnie upewnić się, czy dany teren spełnia wymogi oraz, czy okoliczni mieszkańcy wyrażają zgodę. Jak wskazuje prezes Orlenu, stawianie takich reaktorów może wiązać się nie tylko z dużym zatrudnieniem miejscowych, ale przede wszystkim z obniżkami cen prądu.
Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!