w

Uroczystości pogrzebowe Stanisława Marciniaka na cmentarzu w Rogóźnie (kurierlubelski.pl)

W środę, 20 marca, odbyły się państwowe uroczystości pogrzebowe Stanisława Marciniaka, znanego także pod pseudonimami „Niewinny” i „Janusz”. W pochówku, który miał miejsce w kościele św. Wawrzyńca w Rogóźnie, wzięła również udział asysta wojskowa.

Warto zaznaczyć, że na szczątki Stanisława Marciniaka natrafiono w listopadzie 2017 roku – zostały odkryte podczas ekshumacji na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Lublinie.

Stanisław Marciniak urodził się 1 sierpnia 1915 roku w Dratowie, powiecie lubartowskim. Przed wojną służył w 12. Pułku Ułanów Podolskich, a podczas niemieckiej okupacji był żołnierzem Batalionów Chłopskich w Abramowie. Później został działaczem oddziału Józefa Struga „Ordona”.

Po aresztowaniu w 1951 roku przez UB-KBW Marciniak został osadzony w więzieniu na Zamku w Lublinie i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 2 stycznia 1953 roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

63-latek ukrywał znaczną ilość różnych narkotyków w piwnicy. Towar przygotowany był do sprzedaży (gazetalubuska.pl)

Gdańskie Centrum Medyczne może zapłacić 500 tys. zł kary za łamanie praw pacjenta (www.tokfm.pl)