w

Tramwaje w Szczecinie będą napędzane energią z odpadów. Program pilotażowy rusza na początku 2024 roku (gs24.pl)

Od przyszłego roku tramwaje w Szczecinie zasilane będą energią z odpadów. Program realizowany będzie w charakterze pilotażowym. Natomiast umowa, którą podpisano 1 sierpnia, będzie obowiązywać przez 7 miesięcy; od 1 stycznia do 31 lipca 2024 roku.

Energia elektryczna wytwarzana przez EcoGenerator, przetwarzający termicznie odpady we współpracy z Tramwajami Szczecińskimi, ma zasilać dla elektroenergetyki trakcyjnej konkretne punkty energii: stacje prostownikowe „Piotra Skargi”, „Gontyny”, „Gdańska”, „Rugiańska”, „Kaliny”, „Piesza”.

Anna Folkman, rzeczniczka prasowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., podkreśliła, że zaczynając od 1 stycznia 2024 roku, linie tramwajowe nr: 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10, 11 oraz tramwaje z Zajezdni Pogodno w kierunku pl. Szarych Szeregów będą korzystały z energii z odpadów.

Nabywana energia od EcoGeneratora pokryje ok. 30% zapotrzebowania Tramwajów Szczecińskich, za stawkę 448,15 zł/MWh. Z kolei łączna wartość netto zakupu wyniesie ponad 2 mln zł. W ramach programu ENERGIA Miasta Szczecin planowane są farmy fotowoltaiczne i inne źródła, aby dążyć do samodzielności energetycznej. EcoGenerator wraz z innymi obiektami, mają dostarczyć do 65% potrzebnej energii.

Dzięki koncesji na obrót energią elektryczną od 2022 roku EcoGenerator dostarcza energię dla Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o. działa od 2017 roku. Jego zadaniem jest przekształcanie odpadów w energię elektryczną i cieplną w sposób bezpieczny dla środowiska.

W 2022 roku EcoGenerator przetworzył ok. 176 tys. ton odpadów, z których wyprodukowano 88,5 tys. MWh energii elektrycznej oraz 737 tys. GJ energii cieplnej. Po odjęciu potrzeb zakładu wytworzono 65,5 tys. MWh energii elektrycznej i 726 tys. GJ energii cieplnej. Energia trafiła do sieci elektroenergetycznej, a ciepło do energetyki cieplnej. EcoGenerator obsługuje ok. 70% odpadów z Gminy Miasto Szczecin i 30% komercyjnych. Odpady pochodzą tylko z terytorium Polski.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Jarosław Kaczyński ogłosił pierwsze pytanie, jakie pojawi się na referendum 15 października (i.pl)

Przybytek i Piasecki z czwartą pozycją na MŚ w żeglarstwie. A jak sobie radzą zawodnicy z Poznania? (gloswielkopolski.pl)