w

Przybytek i Piasecki z czwartą pozycją na MŚ w żeglarstwie. A jak sobie radzą zawodnicy z Poznania? (gloswielkopolski.pl)

Początek mistrzostw świata w żeglarstwie, a Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki z AZS AWFiS Gdańsk już zajmują czwarte miejsce w klasie 49er. Regaty w Hadze-Scheveningen to kluczowa eliminacja do igrzysk, która zgromadziła około 1400 żeglarzy z różnych państw.

Mistrzostwa świata klas olimpijskich stanowią najważniejszą kwalifikację dla państw na paryskie igrzyska. Cykl tych imprez, rozgrywany co cztery lata rok przed olimpiadą, odbywa się w Marsylii. W zawodach bierze udział 36 Polaków, konkurując w dziewięciu z dziesięciu konkurencji. Brak reprezentacji Polski występuje tylko w kategorii katamaranów Nacra 17. Pierwszy dzień rywalizacji oznaczał udział klas 49er, 49erFX i 470.

Duet Przybytek i Piasecki uzyskał przewagę, plasując się na czwartej pozycji w klasie 49er. Żeglarze z gdańskiego klubu zwyciężyli w drugim wyścigu, a w trzecim zajęli miejsce trzecie, poprawiając początkową 17. lokatę.

Co prawda, pierwszy wyścig okazał się dla nich niewypałem; mimo dobrego startu i przewagi zostali wyprzedzeni w końcówce przez konkurencję. Jednak Przybytek i Piasecki wolą skupić się na kolejnych wyścigach, unikając kalkulacji wyników. Jak powiedział sternik Łukasz Przybytek, bardziej im zależy, aby być skoncentrowanym na maksymalnym wysiłku i eliminacji błędów.

Przywództwo w klasie 49er obejmują Amerykanie Nevin Snow i Maximiliano Agnese oraz Hiszpanie Diego Botin Le Chever i Florian Trittel. Nasi zawodnicy Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch zajmują 18. miejsce, a Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań) plasują się na 22. pozycji.

W kategorii kobiecej 49erFX również rywalizuje się o 10 miejsc olimpijskich. Po trzech wyścigach Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań) zajmują 15. miejsce, a Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) są na 26. pozycji. Belgijki Isaura Maenhaut i Anouk Guerts prowadzą w klasyfikacji.

W kategorii mieszanej 470 dobrze radzą sobie ubiegłoroczni wicemistrzowie świata juniorów, Agnieszka Pawłowska (ChKŻ Chojnice) i Bartłomiej Szlija (UKŻ Lamelka Kartuzy), zajmując czwarte i ósme miejsce. To daje im piątą pozycję w ogólnej klasyfikacji, za dwiema chińskimi i japońskimi załogami.

Przyszły rok w Marsylii będzie gościł 330 żeglarzy, w równym podziale – po 165 kobiet i mężczyzn.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Tramwaje w Szczecinie będą napędzane energią z odpadów. Program pilotażowy rusza na początku 2024 roku (gs24.pl)

Straż Graniczna zatrzymała dwóch mężczyzn z podrobionymi dokumentami na wrocławskim lotnisku (gazetawroclawska.pl)