w

Szczecin zdemontuje pomnik "Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia" przy ul. Gierczak (gs24.pl)

W czwartek o godzinie 14:00 rozpoczną się prace związane z demontażem poradzieckiego pomnika “Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia” przy ul. Emilii Gierczak w Szczecinie.

W 1962 roku postawiono pomnik “Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia” dla uczczenia żołnierzy polskich i radzieckich, którzy zginęli w marcu 1945 roku podczas walk o wyzwolenie wschodnich dzielnic Szczecina. Projektantami byli Krystyna Trzeciak i Mieczysław Walter. Na pomniku pierwotnie umieszczono pięcioramienną gwiazdę oraz datę 1945 roku. Jednak w latach 90. elementy te zostały usunięte.

W zeszłym roku radni podjęli decyzję o demontażu całego pomnika, ponieważ jego istnienie jest niezgodne z ustawą z 2016 roku, która zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Monument z postaciami radzieckiego i polskiego żołnierza zniknie z przestrzeni Dąbia we czwartek. Zostanie przeniesiony do “bezpiecznego depozytu”. Pomnik znajduje się na placu przy ul. Gierczak, w miejscu, gdzie przed wojną mieścił się rynek.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zaoferował pomoc przy usuwaniu pomnika. Planuje się, że w miejscu, gdzie stał monument, zostanie postawiony inny obiekt lub tablica pamiątkowa dla rzeczywistych bohaterów.

Tego samego dnia odbędzie się briefing prasowy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego przy pomniku. Spotkanie będzie dotyczyło dekomunizacji przestrzeni publicznej w kontekście demontażu pomnika “Poległym w walce o wyzwolenie Dąbia”.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Jerzy Stuhr przed sądem za spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu i potrącenie motocyklisty (i.pl)

Przeprowadzono sekcje zwłok 6-letniej córki i jej ojca, żołnierza Formozy. Śledztwo nadal jest w toku (dziennikbaltycki.pl)