w

Świętowanie Dnia Niepodległości w Zakopanem. Złożono wiązanki kwiatów pod Krzyżem (zakopane.naszemiasto.pl)

W Zakopanem obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę skupiły się na uroczystej mszy świętej oraz składaniu wiązanek pod Krzyżem, który jest Miejscem Pamięci Narodowej. Ponadto, nie zabrakło też wspólnego śpiewania hymnu przy Kwaterze Legionistów.

Główne uroczystości rozpoczęły się na Krzeptówkach, w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej. Kustosz sanktuarium, ks. Marian Mucha, odprawił uroczystą mszę św., oddając hołd ojczyźnie i walczącym o jej wolność. Nabożeństwo koncelebrowali duchowni z różnych parafii zakopiańskich.

Natomiast po mszy patrioci złożyli wiązanki kwiatów pod repliką krzyża na Giewoncie, które jest zakopiańskim Miejscem Pamięci Narodowej. Znajdują się tutaj urny z ziemią z miejsc, gdzie polegli Polacy. W tym roku wśród urn miała pojawić się również ziemia z Wołynia. Jednak ks. kustosz otrzymał informację, że przesyłka nie dotrze na czas.

W uroczystości z okazji Dnia Niepodległości uczestniczyli też przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe służb mundurowych, oraz organizacje i szkoły. Po ceremonii na Krzeptówkach zgromadzeni udali się na nowy cmentarz przy ul. Nowotarskiej, gdzie przy Kwaterze Legionistów wspólnie odśpiewano Hymn Polski i złożono kwiaty.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Dzień Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Koncert orkiestry i wyniki konkursu „Pro Bono Poloniae” (dziennikbaltycki.pl)

Dzień Niepodległości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Pokazy wojskowe i pyszna grochówka (dziennikzachodni.pl)