w

Dzień Niepodległości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Katowicach. Pokazy wojskowe i pyszna grochówka (dziennikzachodni.pl)

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach rozpoczęły się od mszy świętej w Archikatedrze Chrystusa Króla. Później uczestnicy wyszli na ulice, kierując się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.  Minister Michał Wójcik wspomniał, że mieszkańcy jeszcze przed wojną domagali się, aby pomnik Piłsudskiego stanął w Katowicach.

Dnia 11 listopada o godzinie 10.30 rozpoczęła się msza święta pontyfikalna z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Katowicach. Po nabożeństwie grupa uczestników rozpoczęła marsz pod pomnik Józefa Piłsudskiego, który został odsłonięty 30 lat temu.

Wcześniejsze ustawienie pomnika w Katowicach przerwała wojna, w związku z czym rzeźba trafiła do muzeum. Po latach została sprowadzona z powrotem i w końcu znalazła swoje miejsce w mieście. Od tego czasu obchody rocznicowe odbywają się u stóp tego wyjątkowego pomnika. Michał Wójcik podziękował mieszkańcom za zebranie się pod pomnikiem wybitnego Polaka, Józefa Piłsudskiego – naczelnika, marszałka, premiera i jednego z ojców niepodległości.

Na placu Chrobrego odbył się uroczysty apel, a pod pomnikiem marszałka złożono kwiaty. W ramach obchodów Święta Niepodległości zorganizowano także pokaz sprzętu wojskowego i poczęstunek żołnierską grochówką. Atrakcje te czekały na chętnych na Placu Sejmu Śląskiego.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937. Potem zostało zniesione przez Krajową Radę Narodową w lipcu 1945, a przywrócone w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Świętowanie Dnia Niepodległości w Zakopanem. Złożono wiązanki kwiatów pod Krzyżem (zakopane.naszemiasto.pl)

Pokazy sprzętu wojskowego i pojazdów służbowych na defiladzie z okazji Dnia Niepodległości w Krakowie (gazetakrakowska.pl)