w

Święto Rękawki znów zgromadziło tłumy (gazetakrakowska.pl)

Jednym z tradycyjnych obyczajów, jakie mają miejsce w Krakowie, wiąże się z obrzędami zaciągniętymi rodem ze średniowiecza. Pod kopcem Krakusa zebrały się grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, po to, by uczcić wiosnę i zapoznać mieszkańców i przyjezdnych z tradycyjnymi obrzędami średniowiecznych ludzi. 

Co roku wokół kopca Krakusa zbierają się ludzie, którzy chętnie przenoszą się w czasie do lat średniowiecznych. Wiosenne święto zmarłych było wówczas dużym wydarzeniem, które wiązało się ze zwyczajowymi obrzędami i powielanymi pokoleniowo zwyczajami. Jednym z nich był właśnie bieg wokół kopca. Z całej Polski zebrali się ludzie, którzy czekają cały rok na to, by móc wyciągnąć swoje zbroje średniowieczne z szafy. Prezentując się jako dawni Słowianie, pokazują współczesnym ludziom, jak wyglądało życie w osadzie w tamtych czasach.

„Przybycie Słowian do kraju nad Wisłą”

Tegoroczne święto Rękawki odbywa się pod hasłem „przybycie Słowian do kraju nad Wisłą”. Świętowanie rozpoczęto dziś w samo południe, biegiem wszystkich średniowiecznych mężów wokół kopca. Następnie, żeby tradycjom stało się zadość, wykonano pomyślną wróżbę dla całego grodu Krakowa. Na wszystkich zainteresowanych czekają również takie atrakcje, jak inscenizacje walk, rekonstrukcje wczesnochrześcijańskiego pochówku, a także punkt kulminacyjny, czyli walka nowo przybyłych Wiślan z wojownikami, którzy za wszelką cenę bronią swojego terytorium. Kolory, zapachy i dźwięki, z jakimi spotkają się wszyscy obserwatorzy wydarzenia, to paleta doświadczeń, które trzeba choć raz w życiu przeżyć.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

„Wolni Ludzie” zamiast „Złotego Rogu” (katowice.naszemiasto.pl)

Lot – kierunek izba wytrzeźwień (gloswielkopolski.pl)