w

Starganiec w nowej odsłonie! Katowice zapłaciły 7 mln zł za modernizację terenów Mikołowa (dziennikzachodni.pl)

Dnia 8 sierpnia zaprezentowano wyniki rewitalizacji Stargańca. Należy zaznaczyć, iż pomimo faktu, że Starganiec jest popularnym miejscem wśród mieszkańców Katowic, formalnie znajduje się w granicach Mikołowa. Prezydent Katowic, Marcin Krupa, podkreślił, że miasto wydało około 7 milionów złotych na rewitalizację obszaru.

Starganiec, otwarty uroczyście we wtorek, to staw z małą plażą usytuowany w lesie przy ulicy Owsianej. I pomimo że staw graniczy zarówno z Katowicami, jak i Mikołowem, koszty inwestycji poniosły tylko Katowice. Obie władze argumentują to faktem, że większość odwiedzających to i tak mieszkańcy Katowic. Burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula, podziękował za wkład, jaki Katowice miały w przekształcenie tego miejsca.

Odnowiony Starganiec oferuje znakomite atrakcje dla osób w każdym wieku

Koszty rewitalizacji Stargańca wyniosły około 7 milionów złotych, z niewielkim miesięcznym poślizgiem. Prace rewitalizacyjne przyciągnęły zachwyt przechodniów i rowerzystów, dzięki którym stworzono pomosty, most zwodzony oraz takie atrakcje jak plaża czy staw kąpielowy. Niewielki staw kąpielowy jest pod stałą ochroną ratowników, a woda pochodzi z wodociągów i jest chlorowana. Zadbano także o infrastrukturę, w tym boiska do siatkówki plażowej, altany, ławki, stoły, a także o monitoring, oświetlenie słoneczne i parking. Projekt opracowało biuro Amaya Architekci.

Otwarcie Stargańca miało nastąpić przed sezonem letnim. Niestety pojawiły się opóźnienia, które wynikały z trudności w dostawie mebli miejskich, głównie ławek i leżaków.

Ponadto, przed realizacją konieczne było uzyskanie zgody Lasów Państwowych, które zarządzają terenem w imieniu Skarbu Państwa. Miejsce cechuje bogactwo przyrody, zwłaszcza drzewostany mieszane, które otaczają staw. Z kolei zbiornik na Stargańcu ma pochodzenie antropogeniczne; powstał z wydobycia piasku. Poza tym Starganiec liczy już sobie około 150 lat.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Na Nosalu powstanie nowa stacja narciarska. Całkowity koszt inwestycji to 60 mln zł (zakopane.naszemiasto.pl)

Kraków otrzymuje setny autobus elektryczny: Nowy nabytek od hiszpańskiej firmy Irizar (gazetakrakowska.pl)