w

Na Nosalu powstanie nowa stacja narciarska. Całkowity koszt inwestycji to 60 mln zł (zakopane.naszemiasto.pl)

Aktualny status inwestycji na Nosalu w Zakopanem wzbudza pytania. Początkowo planowano, że nowa stacja narciarska zostanie uruchomiona w sezonie zimowym 2023/2024. Jednak inwestor, czyli Tatrzański Park Narodowy, nadal oczekuje na uzyskanie decyzji środowiskowej. Przygotowania do oceny wpływu inwestycji na środowisko dopiero ruszyły w Urzędzie Miasta Zakopane.

Planowana nowa stacja narciarska ma powstać na górze Nosal w Zakopanem – na miejscu znanym narciarzom od długich lat. Starszy wyciąg narciarski, zbudowany w latach 60. XX wieku, został zamknięty w 2012 roku. A to oznaczało brak zjazdów z samej góry Nosala. Warto dodać, że u podnóża działa centrum szkoleń narciarskich z wyciągami orczykowymi.

Dwa lata temu podjęto decyzję o budowie nowej stacji narciarskiej na Nosalu. Stacja miałaby się skupiać na polskim narciarstwie alpejskim, a przy okazji być też łatwo dostępnym obiektem dla amatorów. Projekt obejmuje nową kolejkę krzesełkową, system oświetlenia oraz sztucznego naśnieżania. Plan zakłada również wycięcie około 1,5 hektara lasu na potrzeby drugiej trasy – trasy rozgrzewkowej.

Ze względu na umiejscowienie większości stoku w granicach parku konieczne było uzyskanie zgody rady naukowej Tatrzańskiego Parku Narodowego na budowę wyciągów i trasy. Zgoda została wydana z zastrzeżeniem, że TPN będzie nadzorować cały proces budowy i eksploatacji, a trasa głównie wesprze rozwój sportu narciarskiego. TPN został faktycznym inwestorem projektu, którego koszt wyniesie około 60 mln złotych.

Początkowo TPN zapowiadał gotowość nowej stacji na sezon zimowy 2023/2024. Jednak dopiero teraz urząd miasta rozpoczął ocenę wpływu inwestycji na środowisko. Ten proces zakończy się wydaniem decyzji środowiskowej, która pozwoli TPN ubiegać się o pozwolenie na budowę. Pozwolenie to otworzy drogę do rozpoczęcia prac budowlanych.

Nie wiadomo, kiedy TPN uzyska pozwolenie. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Szymon Ziobrowski, powiedział, że trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

ORP Iskra powrócił do gdyńskiego portu. Rejs nawigacyjno-szkoleniowy dobiegł końca (dziennikbaltycki.pl)

Starganiec w nowej odsłonie! Katowice zapłaciły 7 mln zł za modernizację terenów Mikołowa (dziennikzachodni.pl)