w

Stacja Laserowa w Borówcu wzbogaci się o potężny laser do śledzenia kosmicznych śmieci (tech.wp.pl)

W Polsce pojawi się nowe narzędzie do śledzenia kosmicznych śmieci. Jest to potężny laser, który będzie częścią Stacji Laserowej w Borówcu. Jak podaje dr Paweł Lejba, kierownik obserwatorium, urządzenie to wprowadzi istotne zmiany pod względem jakości i ilości, biorąc pod uwagę ogromne prędkości, z jakimi poruszają się odpady w kosmosie.

Innowacyjny laser ma usprawnić system detekcji śmieci kosmicznych poprzez wysyłanie i odbieranie fotonów w kierunku obiektów na orbicie. Dzięki temu będzie możliwe precyzyjne określenie wysokości i prędkości obiektów, które mogą osiągać nawet 28 tys. km/h.

Nowe rozwiązanie pozwoli też na śledzenie mniejszych obiektów śmieciowych. Zdaniem naukowców w planach jest monitorowanie co najmniej 300 obiektów. Ponadto, laser zapewni również większy zasięg pomiarów, dzięki czemu obejmie obiekty oddalone nawet o 3 tys. km od Ziemi.

Kosmiczne śmieci stanowią poważne zagrożenie dla obiektów na orbicie ziemskiej. Z kolei rosnąca liczba satelitów i ograniczona zdolność do deorbitacji sprawiają, że problem ten cały czas narasta.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jacek Sutryk złożył oświadczenie majątkowe. Wysokie zarobki i dyplom z Collegium Humanum (angora24.pl)

Kandydatki Lewicy do Rady Miasta nawołują do wspierania osób wykluczonych (gs24.pl)