w

Skarpa na ul. Szafera nadal grozi osuwiskami. Mata z rozchodników nie podołała zadaniu (gs24.pl)

W Szczecinie na ulicy Szafera pojawiały się różne próby upiększenia skarpy. Jedną z ostatnich była mata z rozchodników. Jednak to nowatorskie rozwiązanie nie okazało się dobrą opcją. Mimo to w dalszym ciągu występuje potrzeba zabezpieczenia skarpy przed kolejnymi osuwiskami. Mata z rozchodników, pokrywająca ok. 700 m kw., miała zapewnić efektowny wygląd i większą bioróżnorodność niż trawnik. Niestety, nie wytrzymała ulewnych deszczy i potrzebowała naprawy.

Marta Safader-Domańska, Ogrodnik Miasta, podkreśliła, że rozwiązanie w postaci maty przyciąga owady zapylające i zachwyca zmiennością barw w ciągu roku. Niestety, krótko po jej zastosowaniu rośliny zostały zmyte przez deszcz, gdyż nie zdążyły się ukorzenić. A to tylko spotęgowało problem.

Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, wyjaśnił, że tymczasowe rury spustowe miały powstrzymać wodę opadową do momentu ukorzenienia się roślin, lecz natura była innego zdania. Do zadania dołączyły się wodociągi ze Szczecina i Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, aby pomóc w znalezieniu rozwiązania.

Badania gruntów miały wykluczyć obecność wody gruntowej, a przypuszczenia wskazywały jedynie na wysięk wody ze skarpy na wysokości hydrantu. Jednak woda spływała do niewykrytego ujścia, co utrudniało określenie przyczyny problemu. Po długim okresie w efekcie zrezygnowano z rozchodników. Skarpa nadal znajduje się pod obserwacją miasta, a w przypadku miejsc zniszczonych przez wodę zostaną one pewnie naprawione kruszywem.

Mieszkańcy, którzy wyrażają swój niepokój związany z kolejnymi osuwiskami skarpy, alarmują, że bariery ochronne stoją w niebezpiecznych pozycjach, zagrażając ich bezpieczeństwu.

Zarządca drogi monitoruje skarpę, a prace nad wzmacnianiem bariery już trwają. Ryzyko kolejnych osuwisk wymaga dokończenia robót na całej długości skarpy, co planowane jest na czwarty kwartał. Zarząd dróg prowadzi działania w celu zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Joanna Lichocka oskarża Donalda Tuska o wykorzystywanie nienawiści i manipulowanie Polkami (i.pl)

Wczorajsze burze połamały drzewa i zalały piwnice. 29 interwencji strażaków w woj. lubelskim i okolicach (kurierlubelski.pl)