w

Sebastian Kulczyk sprzedaje udziały w A2 Konin-Świecko za 3 mld zł. Nadchodzi kolejna podwyżka cen! (gloswielkopolski.pl)

W wyniku transakcji, w której francuski fundusz inwestycyjny Meridiam nabył udziały w odcinku autostrady A2 Konin-Świecko od grupy KI One, przewidywana jest także nowa taryfa na odcinku Konin-Nowy Tomyśl. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 11 września. Warto dodać, że od 1 lipca 2023 roku wszystkie autostrady zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad są bezpłatne, z wyjątkiem tego sprzedanego odcinka A2.

Odcinek Konin-Świecko podzielony jest na dwie części, z których każda zarządzana jest przez różne spółki. Autostrada Wielkopolska (AWSA) zarządza odcinkiem Konin-Nowy Tomyśl (149 km) i określa stawki na podstawie kosztów utrzymania, remontów i inwestycji. W przypadku tego odcinka kierowcy pokrywają wszystkie koszty, bez wsparcia ze strony publicznej.

Drugą częścią odcinka, Nowy Tomyśl-Świecko (106 km), zarządza spółka Autostrada Wielkopolska II (AWSA II). Stawki na tym odcinku zostały ustalone przez ministra transportu w 2012 roku i pozostają niezmienne. Jeśli opłaty na bramkach nie pokryją opłaty miesięcznej, to koszty te muszą być pokrywane przez podatników.

Sebastian Kulczyk sprzedał swoje udziały Meridiam za około 3 mld zł, w tym udziały w AWSA, AWSA II, jak i spółkach odpowiedzialnych za utrzymanie i budowę odcinków autostrady A2.

Ponadto, od 11 września nastąpi podwyżka cen na odcinku Konin-Nowy Tomyśl. Nowy cennik wynosi 15 zł dla motocykli, 30 zł dla osobówek z dwiema osiami, 47 zł dla osobówek i motocykli z przyczepami, 109 zł dla pojazdów z więcej niż trzema osiami oraz 300 zł dla pojazdów ponadnormatywnych.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Na jeleniogórską starówkę powraca kostka brukowa. Będzie też więcej drzew i nowe oświetlenie (Najeleniogrskstarwkpowracakostkabrukowa.Bdzietewicejdrzewinoweowietlenie)

Samorządy zachodniopomorskie otrzymują ponad 37 mln zł na modernizację dróg (gs24.pl)