w

Na jeleniogórską starówkę powraca kostka brukowa. Będzie też więcej drzew i nowe oświetlenie (Najeleniogrskstarwkpowracakostkabrukowa.Bdzietewicejdrzewinoweowietlenie)

Władze Jeleniej Góry podjęły zdecydowany krok w walce z nadmiarem asfaltu i betonu w centrum miasta. Planują zastąpić asfalt granitową kostką na ulicach starówki, przywracając jej historyczny charakter, a także nasadzenie większej liczby drzew.

Jeleniogórska starówka, uznawana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Obiekt przyciąga turystów i mieszkańców chętnych na spacerowanie po placu i okolicznych uliczkach. Obejmuje 55 kolorowych kamienic z podcieniami, wzniesionymi głównie przez zamożnych kupców. Niemniej jednak, wnętrza tych budynków nie oddają ducha przeszłości.

Centralnym punktem rynku jest klasycystyczny ratusz, a obok niego stoi miejska studnia ozdobiona posągiem Neptuna. Niezwykłe cechy jeleniogórskiego rynku to arkadowe podcienia oraz regularny układ z ratuszem, kościołem i gęstą zabudową wokół placu. Parterowe kondygnacje kamienic zajmują małe lokale, w tym kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami.

Dążąc do zachowania spójności charakteru starówki, przeprowadzono już remont ul. Konopnickiej i 1 Maja, kładąc nową nawierzchnię, a także wygodną trasę, ułatwiającą poruszanie się osobom z wózkami.

Obecnie rozpoczął się remont dwóch głównych arterii jeleniogórskiej starówki, jakimi są ulice Krótka i Długa. Asfalt zostanie zastąpiony granitową kostką, krawężniki znikną i pojawi się nowe, stylowe oświetlenie. Dodatkową innowacją będą nasadzone klony.

Prace budowlane mają potrwać do stycznia 2024 r. Na realizację projektu przeznaczono 1,6 mln zł pozyskanych przez samorząd.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Polski dług publiczny przekroczy 2 biliony złotych w 2024 roku. Ekonomiści martwią się tempem wzrostu zadłużenia (www.bankier.pl)

Sebastian Kulczyk sprzedaje udziały w A2 Konin-Świecko za 3 mld zł. Nadchodzi kolejna podwyżka cen! (gloswielkopolski.pl)