w

Schron przeciwatomowy prezydenta Poznania: Fascynujący przystanek dla zwiedzających (gloswielkopolski.pl)

W Poznaniu istnieje przeciwatomowy schron prezydenta, który nigdy nie był użyty. Obiekt budzi zainteresowanie miłośników historii i działań wojennych. Schron pochodzi z czasów zimnej wojny i teraz jest częścią Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Schron przeciwatomowy w Poznaniu powstał w latach 50. i 60. XX wieku jako element Terenowej Obrony Przeciwlotniczej. Przeznaczony dla władz miasta, miał pomieścić 40-50 osób przez kilka tygodni w przypadku wojny atomowej lub innych zagrożeń. Obiekt o powierzchni około 500 m2 został umieszczony kilka metrów pod ziemią i ukryty pod budynkiem biurowym, aby uniknąć wykrycia. Schron był aktywny do 1994 roku, a następnie pozostawał tajemnicą do 2010 roku, kiedy to stał się dostępny dla zwiedzających. Mimo licznych wyzwań stan techniczny i wyposażenie schronu są dobrze zachowane.

Do schronu prowadzą zewnętrzne schody, zamaskowane jako szopa. Wchodząc, napotykamy potrójne drzwi hermetyczne, które miałyby zminimalizować skutki fali uderzeniowej podczas ewentualnego ataku. Schron jest wyposażony w maszynownię z dwoma agregatami prądotwórczymi, zapewniającymi energię w razie przerwy w dostawie prądu. Istnieje jednak potencjalny problem braku wystarczających zapasów paliwa.

System wentylacji zapewnia czyste powietrze, a filtry zabezpieczające przed skażeniem są napędzane elektrycznie, lecz można je również obsługiwać ręcznie. W przypadku awarii pomieszczenie to może stać się kluczowym elementem dla przetrwania.

Wnętrze schronu zawiera gabinety prezydenta, Zarządu Miasta oraz różne wydziały. Dla tamtych czasów były one pewną formą luksusu, z wygodnymi kanapami, lampami i sprzętem rozrywkowym. Centrala telefoniczna umożliwia łączność z zewnątrz, a w przypadku zerwania łączności kablowej i radiowej, informacje miały być przekazywane za pomocą gońców.

Eksperci muzeum uważają, że schron nie spełniłby swojej roli w przypadku ataku atomowego, z uwagi na lokalizację i inne ograniczenia. Mimo to schron jest otwarty dla zwiedzających od 2012 roku, ukazując ciekawą perspektywę na historię i przygotowania na wypadek konfliktu. Można go odwiedzać w wyznaczone dni, dzięki czemu każdy może poznać tę tajemniczą przestrzeń.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Wypadek na ul. Gwareckiej we Wrocławiu. 60-latka wjechała rowerem w tramwaj (gazetawroclawska.pl)

Czy Fabryka Wody w Szczecinie będzie najlepszym aquaparkiem w Polsce? Prace nad budową powoli dobiegają końca (gs24.pl)